Smacznie, zdrowo i stylowo Bielsko-Biała

Choinko, zostań wśród nas!

Najpopularniejsze drzewko, które co roku ustawiamy i dekorujemy w naszych domach ma długą historię. Jest wiele rodzajów choinek i jak tylko zaczyna się grudzień pojawiają się w centrach handlowych, sklepach, placach oraz ulicach. Warto przypomnieć sobie ich zastosowanie, związane z nimi ciekawostki oraz jak wygląda życie tego symbolu Bożego Narodzenia przed i po świętach.

By wyhodować dojrzałą choinkę potrzeba od 8 do 12 lat, ich największym producentem są Niemcy, a Dania – najwięcej eksportuje. W europejskich hodowlach “wytwarza się” ich co roku 80 milionów. By przygotować je do świąt potrzeba 11 miesięcy. W tym czasie są pielęgnowane, zabezpieczone przed chorobami, a wreszcie ścinane na sprzedaż. Krajem, który przewodzi w produkcji sztucznych choinek są Chiny. W zrobieniu sztucznego drzewka używa się polichlorek (PCV) i metal. Polietylen (PE) to alternatywny materiał, dzięki któremu wytwarza się te o bardziej realistycznym wyglądzie. Jeżeli dbamy o środowisko to lepszą opcją jest użytkowanie sztucznej, bo po 20 latach staje się bardziej przyjazna środowisku niż kupowanie corocznie świeżej.

Recykling to ważna kwestia w dbaniu o środowisko. Wiele miast zapewnia odbiór i recykling drzewek. Każde zoo chętnie przyjmie starą choinkę, bo zwierzęta je kochają. Zużyte iglaki świetnie sprawdzą się jako karmniki dla ptaków albo podpórki pod inne drzewa w naszych ogrodach. Inaczej trochę ma się sprawa z plastikowymi. Ze względu na połączenie plastiku i metalu recykling może być niemożliwy. Szkoły, szpitale i różne tego typu instytucje chętnie jednak przyjmą sztuczne drzewka. Mogą one ponadto służyć nam przez lata, potem przerabiając je na wieńce, stroiki lub girlandy.

Dlaczego przystrajamy świerki i sosny na święta? Tradycja dekorowania drzewek wywodzi się ze starożytnego świętowania przesilenia zimowego (21 grudnia). Ludzie w różnych częściach kuli ziemskiej dekorowali swoje domy zielenią, by świętować koniec długich nocy i początek nowego cyklu dłuższych dni i słońca. Pierwsza udokumentowana publiczna choinka pojawiła się w Tallinnie (Estonia) w 1441 roku. Potem ta tradycja rozpowszechniła się wśród Germanów.

Najpopularniejsze prawdziwe choinki to jodły: Nordmann, Douglas, srebrna oraz świerk srebrny i norweski. Każdego roku miasta z całego świata prześcigają się w przystrajaniu swoich drzewek. W ostatnich latach za te najbardziej niecodzienne i oryginalne można uznać zrobione z klocków Lego (Londyn), szkła (Wenecja), papieru (Paryż), starych okien (Rakvere w Estonii) oraz złotego metalu (Byblos w Libanie). Rekord Guinnessa w wielkości prawdziwej pobiło drzewko z Seattle z 1950 roku mierzące 67,36m. W Brazylii natomiast dekoruje się je bawełną, co ma imitować śnieg.

 Źródło: https://www.shopalike.pl/zycie-choinek/

google_news