Cieszyn Kultura i rozrywka

Cieszyn: 30 lat „Viva il canto”

Fot. Anna Gagatek / Festiwal Viva il canto FB

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” rozgościł się w Cieszynie po pandemicznej przerwie. Za nami znakomite wydarzenia z udziałem polskich i zagranicznych artystów, a na koniec koncert galowy w cieszyńskim teatrze.

Pierwszy tegoroczny koncert miał miejsce w sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”. To w niej Halina i Aleksander Teligowie, przyjaciele i stali bywalcy Festiwalu „Viva il canto”, zaprezentowali utwory muzyki ukraińskiej i polskiej, otwierając tym samym 30. jubileuszową edycję imprezy przyciągającej do Cieszyna wielu melomanów (na zdjęciu). Kolejny koncert odbył się w kościele św. Marii Magdaleny, gdzie Śląski Chór Festiwalowy zaprezentował „Małą mszę uroczystą” Gioacchino Rossiniego.

Następne spotkanie miało miejsce w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, a jego uczestnicy przenieśli się do wiedeńskich salonów. Wszystko za sprawą inscenizacji słynnej operetki króla walca, Johanna Straussa, „Zemsta nietoperza”, w reżyserii Henryka Konwińskiego. W tym tygodniu miał miejsce również koncert muzyki polskiej „Daleko został cały świat…”, na powrót w Domu Narodowym. Poświęcono go 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego. W sercu Cieszyna zabrzmiały utwory nie tylko tego kompozytora, ale także Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza oraz – premierowo – „Suita na tematy Karola Szymanowskiego”, stworzona przez mistrza improwizacji, śląskiego organistę, organologa i organmistrza, Tomasza Orlowa.

Przed nami jeszcze jeden festiwalowy wieczór. 16 września o 18.00 w cieszyńskim teatrze zabrzmią znane i uwielbiane przez wszystkich utwory z oper takich jak „Tosca”, „Aida”, „Traviata”, „Carmen”, „Cyganeria”, „Nabucco”, „Don Carlos” czy „Turandot”. Wykona je ponad stu artystów. Do wyjątkowego koncertu zaproszeni zostali Orkiestra i Chór Opery Śląskiej oraz wyśmienici soliści: Aleksandra Borkiewicz i Izabela Matuła – sopran, Bernadetta Grabias – mezzosopran, Mykhailo Malafii i Mateusz Zajdel – tenor, Stepan Drobit – baryton, Grzegorz Szostak – bas. Orkiestrę i chór poprowadzi Igor Dohovič.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments