Cieszyn Na sygnale

Cieszyn, Bielsko-Biała: Dokonali kradzieży. Gdy opuścili areszt zajęła się nimi straż graniczna

Dwóch obywateli Peru nie miało ważnych dokumentów, a trzeci posiadał jedynie hiszpańską kartę pobytu. Funkcjonariusze zatrzymali ich w Bielsku-Białej i Cieszynie.

Do Polski przylecieli w czerwcu 2023 rok. Mieli zwiedzać kraj. Jednak już po kilku dniach zostali zatrzymani przez policję za kradzież z włamaniem. Zostali osadzeni w areszcie, w którym przebywali do 11 kwietnia. – Po opuszczeniu aresztu cudzoziemcy nie uregulowali swojego statusu prawnego w Polsce. Jeden z nich przebywał w kraju bez ważnych dokumentów przez 802 dni – czytamy w komunikacje Straży Granicznej.

W związku z tym wydano decyzję administracyjną zobowiązującą go do powrotu w terminie 20 dni, z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu do Polski i pozostałych krajów strefy Schengen na okres 3 lat. Drugi Peruwiańczyk również przebywał w Polsce nielegalnie i nie posiadał żadnych dokumentów uprawniających go do wjazdu i pobytu na terytorium kraju. Trzeci mężczyzna został pouczony o obowiązku udania się na terytorium państwa, w którym posiada ważne zezwolenie na pobyt.

Straż Graniczna apeluje do cudzoziemców przebywających w Polsce o regularne sprawdzanie terminu ważności swoich dokumentów i uregulowanie statusu prawnego w kraju.

google_news