Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn, Bielsko: Samorządowcy na proteście w Warszawie. W obronie społeczności lokalnych

Fot. FB Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Miasta Cieszyna

Prawie tysiąc samorządowców z różnych zakątków kraju, w tym także z Cieszyna, manifestowało w Warszawie, aby wyrazić swój sprzeciw wobec prób ograniczania kompetencji i wolności samorządów, a także uszczuplania ich budżetów. Obecni m.in. wójtowie, burmistrzowie, prezydenci przyjęli przez aklamację apel “W obronie społeczności lokalnych i regionalnych”, który to dokument wręczono marszałek Elżbiecie Witek.

– “Lista odebranych uprawnień stale się wydłuża. Obserwujemy wyraźne zmniejszanie kompetencji samorządów – między innymi w obszarze zdrowia, edukacji i finansów. Prawo oświatowe, które wzmacnia rolę niepoddanego społecznej kontroli urzędnika – kuratora oświaty, niszczy niezależność, samodzielność i twórcze myślenie samorządów, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów. Coraz bardziej dotkliwe są także zmiany prawne, powodujące znaczne uszczuplenia dochodów własnych gmin, powiatów i województw, w skali, która pozbawia je możliwości prowadzenia polityki rozwoju, a dla wielu oznacza zagrożenie utraty płynności finansowej. Ubytki w udziałach w PIT, będące efektem zmian prawnych z lat 2019-2020 oraz propozycje projektowane obecnie w ramach tzw. „Polskiego Ładu” nie rekompensują strat finansowych, jakie poniosą gminy, powiaty i województwa, a dochody własne samorządów będą zastępowane transferami z budżetu państwa. Prowadzi to do uzależnienia finansowego jednostek samorządu terytorialnego od administracji rządowej. Na skutek wprowadzanych zmian społeczności lokalne utracą możliwość realizacji zadań w oczekiwanej przez Polaków skali, zwłaszcza, że nikt nie zmniejszył zakresu spraw, jakie zostały ustawami przekazane gminom, powiatom i województwom. Będzie mniej nowych dróg i obiektów służących mieszkańcom, a utrzymanie jakości usług komunalnych będzie wymagało wzrostu cen” – czytamy w apelu samorządowców podpisanym przed przedstawicieli największych organizacji samorządowych w Polsce m.in. przez Zygmunta Frankiewicza, prezesa Związku Miast Polskich czy Andrzeja Płonkę prezesa Związku Powiatów Polskich, starostę bielskiego.

Samorządowcy chcą zmian. –  „ Dlatego w imieniu mieszkańców naszych gmin postulujemy i domagamy się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzonych w tzw. „Polskim Ładzie” oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i wiejsko-miejskich” – czytamy w apelu.

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jurek
Jurek
5 dni temu

a z kim pisiory się jeszcze nie pokłócili ? i kogo jeszcze nie obrazili ?

Wesoły Romek
Wesoły Romek
6 dni temu

Ci z Cieszyna zawsze się cieszą nawet gdy nie ma z czego się cieszyć. Taka psycha.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 dni temu
Reply to  Wesoły Romek

Trzeba lepiej popatrzeć czy w kieszeniach nie noszą ser.

Krystian
Krystian
7 dni temu

Skoro sytuacja tak dramatyczna, że wymaga protestu, to z czegóż oni się tak cieszą na tym zdjęciu? Jak na jakimś pikniku.

Hermenegilda
Hermenegilda
7 dni temu
Reply to  Krystian

Sytuacja jest poważna i to od dawna, że wymaga protestu i to nie jednorazowego. Cieszą się? – ludzkie twarze gdzie uśmiech jest jak najbardziej pożądany.

Oto Pytania
Oto Pytania
7 dni temu

Hej Panie i Panowie samorządowcy – inflacja idzie w górę dzięki Unii i jej zielonemu ładowi gdzie energia idzie mocno w górę. Protest powinien być przeciwko Wam bo popieraliscie i popieracie taka politykę a strajkowaliscie przeciwko Nord Stream 2??Wasi poplecznicy się nie przeciwstawiali się i już na zachodzie gaz idzie ostro w górę. Więc o co Wam chodzi??

wkurzony wieśniak
wkurzony wieśniak
7 dni temu

Dlaczego protestują w imieniu mieszkańców? Pytali czy mieszkańcy sobie tego życzą? Czy pytali mieszkańców czy chcą za ten wyjazd zapłacić z podatków?

Gosposia
Gosposia
7 dni temu

Denerwują Cię uśmieszki uczestników? Mnie tak bo niby uciemiężeni a tu tak humor dopisuje. Pewnie za nasze pieniądze pojechali…, pokrzyczeli, zdjęcia sobie porobili i dniówka z którą płacimy zleciała…. Żenada

Jurek
Jurek
7 dni temu

pis daje pieniądze Polaków tylko pisowskim samorządom

Hermenegilda
Hermenegilda
7 dni temu

Region jest trochę większy niż Cieszyn. Którzy konkretnie samorządowcy z całego regionu uczestniczyli w wyjeździe? A którzy nie.

Gosposia2
Gosposia2
3 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Z Bielska też . To już region czy jeszcze nie?

udzielne królestwa ?
udzielne królestwa ?
7 dni temu

Bronią swoich “udzielnych królestw” gdzie rządzą i dzielą.

Podatek
Podatek
7 dni temu

Pojechali tam za swoje czy wypisali sobie delegacje i ruszyli w trasę służbowymi samochodami? Oczywiście obiad pewnie też na fakturę…