Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Budżet obywatelski bez tajemnic

Znane są wyniki głosowania na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na 2018 rok w Cieszynie. Mieszkańcy zastanawiali się nad 20 pozytywnie zweryfikowanymi propozycjami, z których do realizacji wyłonili ostatecznie siedem. W tej edycji budżetu obywatelskiego łącznie oddanych głosów zostało 3046.

Największą popularnością cieszyło się przedsięwzięcie o nazwie „Drugie życie toalety”, polegające na remoncie budynku publicznej toalety w sąsiedztwie kościoła Jezusowego. Zmodernizowany obiekt będzie służyć nie tylko parafianom, ale wszystkim mieszkańcom Cieszyna jako trzecia z publicznych toalet. Projekt oszacowany na 72 300 zł otrzymał 650 głosów. Drugie miejsce – 550 głosów – zajął plac zabaw na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. Kosztorys opiewa na 99 995 tys. zł. Trzeci jest projekt „Strażak – ratownik dla bezpiecznego Cieszyna”, pod którym kryje się zakup specjalistycznego sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieszynie Pastwiskach. W tym przypadku oddanych zostało 485 głosów, a koszt zadania wynosi 49 870 zł.

W 2018 roku zrealizowany zostanie także projekt „Dobra szkoła – dobra przyszłość” polegający na doposażeniu pracowni przedmiotów przyrodniczych w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka (30 tys. zł), który otrzymał 319 głosów. Z kolei 281 mieszkańców poparło wizję Cieszyna jako kwitnącego miasta. Dzięki temu na terenie dawnego amfiteatru powstanie łąka w mieście (30 tys. zł). 231 mieszkańcom nadolziańskiego grodu spodobał się ponadto „Psi Raj” czyli pomysł na budowę wybiegu dla psów na osiedlu Podgórze, którego koszt oszacowano na 24 500 zł. Ostatnim projektem, który dostał się na ważną listę, jest budowa siłowni plenerowej pomiędzy Orlikiem a Szkołą Podstawową nr 6. Jej koszt wynosi 50 tys. zł, a głosów oddano 172.

google_news