Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Cudzoziemcy zmierzą się z językiem polskim

Już wkrótce ruszą dwie imprezy związane z letnimi kursami prowadzonymi w murach Uniwersytetu Śląskiego. Jedną z nich będzie walka o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego.

Od 1 sierpnia br. Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje równolegle aż cztery typy kursów łączących pasjonatów polszczyzny z całego świata. W Cieszynie mają miejsce: letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej oraz kurs dla lektorów cudzoziemców, analogiczne dwa kursy odbywają się online.

Kulminacyjnymi punktami letnich kursów są dwa wydarzenia, które zaplanowano na 15 sierpnia. Pierwszym z nich jest organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej od 1998 roku „Sprawdzian z polskiego”. W konkursie wezmą udział uczestnicy letniej szkoły (stacjonarnej i zdalnej), kursu dla lektorów, a także goście z innych zaprzyjaźnionych letnich szkół. Łącznie – ponad 300 osób z czterech kontynentów. Uczestnicy „Sprawdzianu” walczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego, a także o tytuły wicemistrzowskie, Polacy i lektorzy zaś o tytuł Orła i Orzełka Polskiej Ortografii. Główną nagrodą w „Sprawdzianie” jest możliwość bezpłatnego uczestnictwa w kolejnej letniej szkole w Cieszynie. Mistrzowie i Mistrzynie zostają honorowymi członkami jury w kolejnych edycjach „Sprawdzianu”. Nie tylko laureaci otrzymują cenne nagrody książkowe, w tym dniu każdy, kto podejmie próbę zmierzenia się z tekstem dyktanda, otrzyma książkowy upominek.

Drugą imprezą organizowaną w tym dniu jest Spotkanie Kultur i Tradycji, podczas którego będzie można poznać sztukę, kulturę, kulinaria, muzykę, taniec i tradycje ponad 300 uczestników kursów letnich. Goście i obserwatorzy będą mieli szansę wziąć udział w wielu quizach i konkursach, poznać inne języki, spróbować nowych, orientalnych potraw. Dzięki takiej inicjatywie studenci nie tylko uczą się języka polskiego i kultury polskiej, ale także mają szansę zaprezentować swoje kraje, kultury i tradycje. Jest to przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w historię Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

google_news