Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: “Dworzec Roku” właśnie tu. Konkurs wygrany!

Zdjęcie: Michał Cichy

Z początkiem października rozpoczął się najważniejszy i najbardziej emocjonujący etap konkursu „Dworzec Roku 2022”. Do końca miesiąca głosy w oddawali ich użytkownicy.  Swoją decyzję podejmowała też kapituła konkursu. Dziś poznaliśmy wyniki.

W finale konkursu, po starannej weryfikacji zgłoszonych obiektów przez audytorów, znalazło się 10 dworców: Cieszyn, Golęczewo, Kąty Wrocławskie, Kraków Swoszowice, Krzeszowice, Lublin Główny, Radom Główny, Tuchola, Wronki i Żory.

Dziś, a właściwie przed chwilą, poznaliśmy wyniki. “Dworcem roku” został zintegrowany dworzec w Cieszynie, zdobywając główną nagrodę w konkursie, po decyzji jury, w skład którego weszli zaproszeni specjaliści z wielu dziedzin.

– Wzmianki o przystanku kolejowym w Cieszynie na miejscu dzisiejszego dworca sięgają już 1888 roku, znalazł się on wówczas na linii Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich, łączącej Morawy, Śląsk Cieszyński i Galicję. Obecnie samorządowy dworzec kolejowy w Cieszynie to nowoczesny komunikacyjny węzeł przesiadkowy z odrestaurowanym budynkiem głównym. Kapituła konkursu doceniła przede wszystkim jego walory użytkowe oraz skuteczne połączenie funkcji: komunikacyjnej, czyli sprawnej obsługi podróżnych, kulturowej, rozumianej jako zachowanie wartości architektonicznych i historycznych oraz społecznej służącej integracji społeczności lokalnej – czytamy w wyjaśnieniu decyzji jury.

“Nagrodę publiczności”, po głosowaniu internetowym, otrzymał dworzec w Kątach Wrocławskich.

– Jest mi bardzo miło, tym bardziej że przez lata w przeszłości walczyliśmy z przyjaciółmi o doprowadzenie cieszyńskiego dworca do takiego stanu, w jakim jest on teraz. Jest to nie tylko dworzec, ale także stacja kolejowa na europejskim poziomie – tak komentuje wynik konkursu występujący często na naszych łamach ekspert kolejnictwa Konduktor Przemek.

Organizatorami konkursu byli: Fundacja „Pro Kolej” i Fundacja Grupy PKP. Honorowym patronatem konkurs objęli: Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Stowarzyszenie Architektów Polskich i PTTK.

 

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Miglanco
Miglanco
1 rok temu

Brawo Panie Burmistrzu Ryszard Macura – to Pan realizował tą inwestycję!!! A czym nowa ekipa się pochwali?

pominięcie niesłuszne
pominięcie niesłuszne
1 rok temu

Nie wypowiada się czemuś pani burmistrz Cieszyna, czemu?