Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: IPN w starym ogrodzie

Fot. Pixabay.com

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej pojawili się w Cieszynie. Na terenie tak zwanego „ogrodu Kotasa” prowadzą badania archeologiczne.

Ich celem jest poszukiwanie szczątek ofiar represji komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

„Ogród Kotasa” znajduje się naprzeciw budynku I Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego, w którym w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej swoją siedzibę miał Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Cieszynie. W tym miejscu – zdaniem nieżyjących już świadków – mogło dochodzić do tajnych pochówków osób zamordowanych przez komunistyczną „bezpiekę”.

Poszukiwania ludzkich szczątek na działce znajdującej się na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Andrzeja Szewczyka odbywają się dzięki przychylności inwestora, który na tym terenie prowadzi prace budowlane.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu

Kto zapłaci za nieudane poszukiwanie jeśli nie potwierdzi się powoływanie na nieżyjących już światków/ Z takim prawdopodobieństwem domysły, przypuszczenia są i w innych miastach. A zgłoszenia są też przez indywidualnych radnych według swojego programu wyborczego. Trzeba robić prawdopodobieństwo ryzyka tak jak jest obowiązek sporządzania takiego w finansach.

Jakub
Jakub
5 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Zrób w końcu coś dobrego i zmień leki.

Hermenegilda
Hermenegilda
5 lat temu
Reply to  Jakub

Jeśli jesteś taki specjalista od leków to i zapewne musisz wiedzieć ile będą kosztowały poszukiwania szczątków ofiar UBP we wskazanym miejscu przez nieżyjących świadków. Już były robione poszukiwania i wykopano zamiast szczątki ofiar – karabiny, pistolet i ogłoszono sukces.