Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Kiedy Mieszko I wróci na swoje miejsce?

Fot. z arch. Katarzyny Lindert-Kuligowska

150 tys. zł – tyle cieszyński samorząd zabezpieczył w budżecie na renowację pomnika Mieszka I. Niestety, już wiadomo, że pieniędzy raczej na zadanie nie wystarczy.

– Obecnie zlecono ekspertyzę techniczną, która ma wykazać zakres niezbędnych prac konserwatorskich. Będziemy chcieli wykonać nie tylko remont zniszczonej figury, ale także uporządkować, wyczyścić, odnowić także postument – stwierdził Przemysław Major, zastępca burmistrz Cieszyna. Samorząd szacuje, że koszty prac wyniosą ok. 300 tys. zł, stąd także władze planują zgłosić zadanie do rządowego programu ochrony zabytków.

Nie wiadomo kiedy Mieszko I wróci na swoje miejsce. – Po ekspertyzie technicznej Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie będzie szukał wykonawcy. Uważamy, że same prace naprawcze, o ile oczywiście będzie chętny wykonawca, potrwają do pół roku – zaznacza Przemysław Major.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Weles
Weles
6 miesięcy temu

Czemu upamiętniać gościa który narzucił obcą wiarę mieczem pod pretekstem jednoczenia plemion? Pytał się ludzi czy zyczą sobie takiej wiary?

Robert
Robert
6 miesięcy temu
Reply to  Weles

Tu chodzi o Mieszka I Cieszyńskiego a nie Mieszka I ojca Bolesława Chrobrego

proste
proste
6 miesięcy temu
Reply to  Weles

Pytał się podobno twojego pradziadka.Zgodził się.

Koniec świata
Koniec świata
6 miesięcy temu

Chodników brakuje, trzeba chodzić pseudo poboczem, że już nie wspomnę o ścieżkach rowerowych, a oni pieniądze wydają na renowację pomnika, no brak słów

Naprawiać!
Naprawiać!
6 miesięcy temu
Reply to  Koniec świata

Popatrz na zdjęcie i zobaczysz, że pomnik został zrzucony z postumentu i roztrzaskany, ma zostać pusty cokół? Pani redaktor nie wspomniała jak było.

znaleźli winnych?
znaleźli winnych?
6 miesięcy temu

Brakujące pieniądze nie da się od wandali uzyskać?