Cieszyn Kultura i rozrywka

Cieszyn: Korczak w bibliotece

Fot. Rafał Soliński

Biblioteka Miejska w Cieszynie zakończyła niedawno realizację projektu „Jest taka historia… opowieść o Januszu Korczaku”. Projekt w całości był zrealizowany on-line, a jego rezultaty dostępne są na kanale biblioteki na platformie YouTube, na stronie internetowej biblioteki  oraz na profilu prowadzonym przez Urząd Miejski – Cieszyn w sieci kultury.

W ramach projektu zorganizowano dwa spotkania autorskie na platformie ClickMitting: jedno z pisarką Beatą Ostrowicką, autorką książki „Jest taka historia… – opowieść o Januszu Korczaku”, a drugie z Renatą Piątkowską, autorką książki „Wszystkie moje mamy”. W spotkaniach udział wzięli uczniowie cieszyńskich szkół podstawowych i Szkoły Podstawowej w Kończycach Wielkich.
Z pomocą reżysera i aktora Bogdana Słupczyńskiego nagrano spektakl „Pamiętnik Blumki” w wykonaniu dzieci ze Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy”. W nagraniu wykorzystano archiwalne fotografie z życia dzieci z przedwojennych sierocińców. Wspólnie z dziećmi reżyserowi udało się nagrać również słuchowisko radiowe pt. „Pamiętnik Blumki” na podstawie książki Iwony Chmielewskiej.

W projekt zaangażował się również teatr Tańca Marioli Ptak. Nagrano aż pięć etiud teatralno-baletowych: „W ogrodzie”, „W pracowni Esterki Winogronówny”, „Drukarnia”, „Sąd dziecięcy” i „Pokoik Janusza Korczaka”. Etiudy nakręcone zostały w cieszyńskim teatrze, Bibliotece Miejskiej, modernistycznej willi i starym ogrodzie oraz sali widowiskowej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Oprawę muzyczną etiud stanowiły klimatyczne utwory Michała Jacaszka, a także utwory instrumentalne w wykonaniu dzieci. Etiudy miały kształtować w dzieciach system wartości, umiejętność odróżniania dobra od zła oraz przekazywanie uniwersalnych wartości – szacunku, odwagi, altruizmu czy odpowiedzialności.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Fot. Rafał Soliński
Fot. Rafał Soliński
Fot. Rafał Soliński
Fot. Rafał Soliński
Fot. Rafał Soliński
navigate_before
navigate_next

 

DG rolety
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
1 miesiąc temu

To straszne przecież Korczak to komunistyczny agent ……………..to świadczy o braku czujności w IPN i placówkach oświatowych Czorny czas na naprawę cieszyńskiej oświaty