Porady i inspiracje Cieszyn

Cieszyn: Mali melomani w akcji

Fot. Pixabay.com

Troska o wszechstronny rozwój dzieci i towarzyszenie im w poznawaniu świata stanowią priorytet dla większości rodziców. Wielu z nich korzysta z różnego rodzaju propozycji wspólnych zabaw z maluchami, jak na przykład z zajęć umuzykalniających, które w Twórczym Laboratorium w Cieszynie od kilku lat spotykają się z dużym zainteresowaniem.

Zajęcia umuzykalniające są skierowane do maluchów od 8. miesiąca życia aż do 5 lat. Podczas zajęć dziecko ma kontakt z różnorodnymi formami muzyki. W muzycznej zabawie ważną rolę odgrywają rodzice, którzy towarzyszą pociechom w odkrywaniu muzycznego świata.

– Co robimy podczas zajęć? Śpiewamy głównie bez słów, opieramy się na sylabach, aby dzieci skupiły się na melodii. Melodie są zróżnicowane pod kątem charakteru, rytmu, tonu. Bardzo ważnym elementem jest właśnie rytm – ruszamy się do rytmu, rytmizujemy. Muzykę traktujemy jako język, którego dziecko się uczy poprzez słuchanie, następnie powtarzanie, aż po samodzielne tworzenie – opowiada Joanna Brenicka z Twórczego Laboratorium. – Zajęcia urozmaicają kolorowe chustki, piłeczki, grzechotki czy dzwonki, a czasem balony i mydlane bańki – dodaje Joanna Brenicka.

Zajęcia umuzykalniające doskonale stymulują rozwój dzieci. – W okresie, kiedy maluch jeszcze nie mówi, muzyka jest formą komunikacji ze światem. Dzięki niej dziecku łatwiej wyrazić swoje emocje. Wystukując rytmy, powtarzając ruchy, kształtujemy poczucie rytmu dziecka – mówi Nina Polczyk, muzyk, flecistka, prowadząca zajęcia umuzykalniające w Twórczym Laboratorium. Obecnie spotyka się na nich sześć grup.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments