Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Miasto kontra operator

Fot. z archiwum Krzysztofa Marciniuka

Nie doszło do podpisania umowy pomiędzy cieszyńskim samorządem a operatorem sieci Play. Ten fakt potwierdzają obie strony. Brak porozumienia oznacza, że operator może postawić własny maszt antenowy. Ma na to wszystkie niezbędne pozwolenia.

Wysoki na 60 metrów maszt oblepiony antenami, jak coraz więcej wskazuje, stanie w rejonie ulic Rzeźniczej, Sportowej i alei Piastowskiej. Ta lokalizacja w niewielkiej odległości od Wzgórza Zamkowego, jak szeroko informowaliśmy na łamach „Głosu”, wzbudziła protesty części mieszkańców. Pojawiła się nawet petycja, która miała wymóc na operatorze zmianę decyzji. Protestujący argumentowali, że postawienie wieży akurat w tym miejscu oszpeci całą okolicę. Szansy upatrywano w porozumieniu operatora z Energetyką Cieszyńską, na której kominie teraz są anteny. Przeszkodą okazały się koszty dalszej dzierżawy.

– Niestety, negocjacje z miastem znowu utknęły. Oczekuje się od nas akceptacji nierynkowej stawki czynszu, która powoduje, że bardziej opłacalną i zapewniającą większą elastyczność będzie inwestycja, na którą będziemy musieli wydać kilkaset tysięcy złotych, czyli postawienie swojej własnej wieży. Nie ukrywam, że to dla nas niezrozumiałe – podkreśla Witold Tomaszewski, doradca zarządu firmy Play.

Jak twierdzi burmistrz Gabriela Staszkiewicz, operator dał ofertę stawek trzykrotnie niższych od dotąd obowiązujących opłat. – Nie było zgody na proponowane przez nas warunki. Nawet jeśli techniczne rozwiązania byłyby w stanie sprostać oczekiwaniom, to propozycja kosztów najmu nie została przyjęta. Na kominie Energetyki Cieszyńskeij znajdują się teraz przekaźniki wszystkich operatorów obsługujących Cieszyn. Jeśli więc jeden z nich dostanie takie korzystne warunki finansowe to można się spodziewać, że pozostali będą mieć uzasadnione prawo żądać podobnych obniżek. Przystając na tak niskie opłaty narażamy Energetykę Cieszyńską na straty – mówi burmistrzyni.

Warto zapytać panią burmistrz, czy będzie zadowolona z tego, że nie tylko nie będzie anten Play na kominie i miejska spółka otrzyma zero złotych miesięcznego czynszu, ale i niedaleko komina postawiona zostanie wieża. Bo, jak znowu przypomnę, Play posiada wszystkie zezwolenia potrzebne do rozpoczęcia inwestycji, a jest ona wstrzymywana przez nas tylko dlatego, że zawsze otwarcie podchodzimy do rozmów z lokalnymi społecznościami. Tylko że te rozmowy powinny kończyć się kompromisem, a nie narzucaniem swojej woli i przerzucaniem na inwestora roli ochrony zabytkowego krajobrazu – zauważa Witold Tomaszewski.

Burmistrzyni upatruje jeszcze szansy w porozumieniu z Tauronem, który posiada 49 proc. udziałów w Cieszyńskiej Energetyce, żeby miejska spółka mogła przyjąć te niższe stawki. – Ale są to straty dla spółki. Nie jest to dla nas komfortowa sytuacja. Ja nie mogę zmusić Energetyki Cieszyńskiej, żeby ponosiła koszty i obniżyła dochody, chociaż nie są one kluczowymi dla spółki – mówi Gabriela Staszkiewicz.

Brak porozumienia z operatorem Play skończy się wybudowaniem wieży w miejscu wcześniej zaplanowanym, czyli kilkaset metrów od Wzgórza Zamkowego.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

O lokalizacji masztu decydowała rada miasta Cieszyn a przewodniczącą rady miejskiej była obecna pani burmistrz cóż tacy łudzie rządzą obecnie w Cieszynie

Cezar
Cezar
2 lat temu

Czesi nie stawiają takich jebitnie wysokich wiez jak polacy, oni mają niskie ale za to gesciej rozlokowane i nie o takich dużych mocach jak w polsce.

Adam
Adam
2 lat temu

Kurczę, kiedy kończy się kadencja bo tej mdlacej nijakosci nie da się znieść.

Dawid
Dawid
2 lat temu

Macura to przepuścił. Staszkiewicz deklarowała, że się za to wezmą i operator Play na pewno na wzgórze nie stanie. Ale jak zwykle poszło o pieniądze, które wzięli od Play’a i sprawa załatwiona. Teraz obecna pani burmistrz Cieszyna mydli wszystkim oczy, że nic się nie dało zrobić 😀

cieszyniak
cieszyniak
2 lat temu

Żeby z tych negocjacji z Play nie wyszło tak że maszt powstanie, a za “chwilę” pozostali operatorzy z komina dostaną lepszą ofertę z Play… A tym samym energetyka dostanie figę z makiem…

Kaśka
Kaśka
2 lat temu

Ktoś zawalił sprawę jakiś czas temu ,teraz mieszkańcy będą mieć problemy zdrowotne(wieża,wycinka drzew,Trzyniec itd) ,wstydzić się za postawienie takiej oszpecającej wieży .

Markoharko
Markoharko
2 lat temu

Na miejscu Play po wybudowaniu masztu zaprosilbym do korzystania z niego za pol darmo pozostalych operatoroq. Daloby to do myslenia negocjatorom tysiaclecia z ratusza.

Ander
Ander
2 lat temu
Reply to  Markoharko

Tu chodzi mi.in o zdrowie a nie o pieniądze

Markoharko
Markoharko
2 lat temu
Reply to  Ander

Jakie zdrowie? Mamy 21 wiek a ludzie dalej jak chlopi ze wsi beda powtarzac bełkot.

Luck
Luck
2 lat temu
Reply to  Markoharko

Rozumiem że jesteś ekspertem w sprawach wpływu promieniowania elektromagnetycznego na ciało człowieka i znasz wyniki ostatnich badań. W takim razie cieszę się że jesteśmy bezpieczni.

Kajdhx
Kajdhx
2 lat temu
Reply to  Luck

Ani ty ani ja nie jestesmy ekspertami. Badania w wielu przypadkach nie wykazuja zadnych powiazan ze zdrowiem, w innych przypadkach cos wskazuja ale to wrozenie z fusów na potrzebe sensscji. Ja jestem zdania ze ludzie z natury boja sie tego czego nie rozumieja i latwo takimi barankami sobie pograc w swoja strone. To samo bylo z lupkami.

Kot
Kot
2 lat temu

Jaki Pan taki kram

dzielnicowy hohoł
dzielnicowy hohoł
2 lat temu

“…Przystając na tak niskie opłaty narażamy Energetykę Cieszyńską na straty – mówi burmistrzyni. …” Jakie straty? Komin i tak stoi. Dopiero będą straty jak wszyscy operatorzy “wyprowadzą” się z komina. Wysrany dwa razy traci.

Adam
Adam
2 lat temu

Niech stawiają ! Ich prawo.

Paweł
Paweł
2 lat temu
Reply to  Adam

Zastanów się co piszesz. Nie jest to obojętne dla zdrowia.

Adam
Adam
2 lat temu
Reply to  Paweł

Kłamiesz.Jeżeli tak myślisz podaj ICH wszystkich do sądu..he?

Gustlik
Gustlik
2 lat temu
Reply to  Adam

Ale te anteny są! Tylko na kominie. Wiec co za różnica?

maszt
maszt
2 lat temu

Budowa masztu już się rozpoczęła. Najwidoczniej miastu nie zależało na uniknięciu wybudowania wieży.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Od dawna zanosiło się na kłopoty od strony miasta. Nie bez winy miasta.