Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn i Bielsko-Biała: Nie zamrażajcie nam pensji! Protest pracowników wymiaru sprawiedliwości

Fot. Katarzyna Lindert-Kuligowska

„Stop zamrożeniu płac” – pod takim hasłem pracownicy wymiaru sprawiedliwości oraz prokuratur protestowali dzisiaj w wielu miastach w całym kraju, w tym także w Cieszynie oraz w Bielsku-Białej.

Powodem niezadowolenia jest przyjęty w czerwcu rządowy projekt. – “Rada Ministrów proponuje średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 r. w wysokości 100 proc. w ujęciu nominalnym” – czytamy w nim. To oznacza zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce. Na taki krok nie zgadzają się związki pracowników wymiaru sprawiedliwości, którzy argumentują, że urzędnicy skazani są de facto na obniżkę wynagrodzeń. Wszystko przez inflację, która w ostatnich miesiącach znacznie przyspieszyła.

– „Zamrożenie wynagrodzeń ma swoje uzasadnienie jedynie w wypadku recesji oraz braku inflacji. W każdym innym przypadku prowadzi do obniżenia siły nabywczej wynagrodzeń. Zauważyć należy, że zamrożenie płac jakie miało miejsce w latach 2009 -2015 w prokuraturze i sądach doprowadziło do największego w historii wymiaru sprawiedliwości kryzysu, który przerodził się w falę wielomiesięcznych akcji protestacyjnych, zakończonych dopiero porozumieniem, zawartym w lipcu 2019 r.” – czytamy w uchwale Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratur RP.

25 sierpnia pracownicy wymiaru sprawiedliwości będą protestować pod swoimi miejscami pracy. Z kolei 10 września swoje niezadowolenie zamierzają pokazać w Warszawie.

google_news
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dr House
dr House
2 lat temu

Hm. Dla zdrowia pań na zdjęciu zalecałbym jako formę protestu coś w ruchu.

Mała Mi
Mała Mi
2 lat temu

My? ? A kim Ty jesteś, że takie pierdoły piszesz?

Onufry
Onufry
2 lat temu

Postępowi tacy zniesmaczeni. Likwidacja Bankowego Funduszu Egzekucyjnego i Ustawa Kominowa była złe? Ustawa ograniczająca komorników była zła? Obniżka CIT z 19 na 9 % i obniżka PIT z 18 na 17 procent są złe? Zerowy PIT dla młodych i wolne niedziele dla rodzin są złe? 500 plus i 13 emerytura są złe? 500 na niepełnosprawnych i leki dla seniorów są złe? Obniżenie wieku emerytalnego, darmowy posiłek dla dzieci w szkole, wyprawka 300 złotych są złe? Podwyżki dla nauczycieli i mundurówki są złe? Zniesienie opłaty dla rodziców czuwających przy swoich dzieciach w szpitalach jest złe? Zablokowano podwyżkę cen prądu po wejściu… Czytaj więcej »

Jurek
Jurek
2 lat temu
Reply to  Onufry

jaki był dług Polski 6 lat temu a jak jest teraz?

Jurek
Jurek
2 lat temu

6 lat rządów pis – tragedia w sądach, szkołach, służbie zdrowia, polityce zagranicznej itd. ……. BURDEL NA KÓŁKACH

NN
NN
2 lat temu
Reply to  Jurek

Biedaku umysłowy… Masz coś więcej w głowie niż sok z buraka?

antykomuch
antykomuch
2 lat temu
Reply to  Jurek

tragedia to twoje drugie imię

solira
solira
2 lat temu
Reply to  antykomuch

a twoje imię to chyba kaczorek pisiorek

antykomuch
antykomuch
2 lat temu
Reply to  solira

nie , chyży ruj