Porady i inspiracje Cieszyn

Cieszyn: O pomnikach słów kilka

Poznać Cieszyn od zielonej strony? Dlaczego nie! Do rąk Czytelników w tym roku trafiła książka „Pomniki przyrody Cieszyna”. Za upowszechnienie wiedzy o konieczności ochrony środowiska zabrali się autorzy związani z nadolziańskim ratuszem – Aleksander Dorda, Marek Fiedor i Stanisław Kawecki.

Pomniki przyrody to mocno zakorzeniona w świadomości społecznej i jednocześnie najbardziej popularna forma ochrony środowiska w naszym kraju. Mało kto jednak wie, że w samym Cieszynie jest 47 pomników przyrody, zarówno pojedynczych drzew jak i całych grup. Łącznie tą formą ochrony przyrody objętych jest 100 cieszyńskich drzew należących do 25 różnych gatunków. Wydana w tym roku staraniem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie publikacja to podsumowanie wiedzy o nich. W liczącej około 170 stron książce przedstawiono i scharakteryzowano pomniki przyrody występujące w granicach administracyjnych Cieszyna. Poruszono także kwestie m.in. pielęgnacji drzew czy szacowania ich wieku. Publikacja istotny nacisk kładzie na aspekt historyczny, prezentując wiekowe drzewa będące żywymi świadkami przemian urbanistycznych, historycznych i społecznych, jakie następują w przestrzeni miejskiej. Na łamach czytelnik odnajdzie nie tylko podstawowe dane dotyczące lokalizacji i rozmiarów poszczególnych drzew pomnikowych wraz z ich aktualną dokumentacją fotograficzną, ale również szereg informacji, map i zdjęć o charakterze historycznym.

Warto zaznaczyć, że książka jest trzecią publikacją nawiązującą do miejskiego bogactwa ekosystemu Cieszyna. Pierwsza z nich to „Ptaki Cieszyna”. Książka jest obszerną prezentacją naszych skrzydlatych przyjaciół, którzy przebywają na terenie nadolziańskiego grodu, zarówno okresowo jak i przelotem. Kolejna publikacją są „Grzyby Cieszyna”, które są kilkuletniego okresu poszukiwań, obserwacji i dokumentowania grzybowego bogactwa i różnorodności gatunkowej, z jaką można się spotkać na terenie gminy.

Wydanie książki „Pomniki przyrody Cieszyna” dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments