Cieszyn Kultura i rozrywka

Cieszyn: Opiszą rotundę

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Najstarszy cieszyński zabytek – rotunda św. Mikołaja na Górze Zamkowej – doczeka się kompleksowej publikacji. Dział Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na opracowanie wyników badań archeologiczno-architektonicznych z lat 1941-2017 oraz wydanie monografii książkowej.

– Projekt przewidziany jest na dwa lata, przy czym promocja i prezentacja monografii odbędzie się końcem 2020 roku. Książka zawierać będzie najważniejsze informacje o samym zabytku oraz jego otoczeniu, takie jak: uwarunkowania środowiskowe, najważniejsze fakty historyczne dotyczące Góry Zamkowej czy historia badań nad rotundą. Zaprezentowany w niej zostanie również materiał zabytkowy oraz podsumowywana będzie analiza budownictwa romańskiego wraz z opisem kształtowania się osadnictwa na Górze Zamkowej – wyjaśnia Zofia Jagosz-Zarzycka, kierownik Działu Archeologii cieszyńskiego muzeum, koordynująca projekt.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Publikacja jest finałem wielu lat prac archeologicznych prowadzonych w obrębie rotundy. Ostatnie realizowane były we współpracy nadolziańskiego muzeum z Uniwersytetem Jagiellońskim. W 2017 roku rotunda została zadokumentowana cyfrowo przez Pracownię Skanerów 3D Uniwersytetu Warszawskiego, dzięki czemu do książki dołączone zostaną na nośniku cyfrowym wizualizacje, jak również będzie możliwe wirtualne zwiedzanie rotundy.

W gronie autorów monografii znajdują się dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży z Instytutu Historii Sztuki UJ, dr hab. Bożena Czwojdrak oraz dr hab. Wacław Gojniczek – historycy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Andrzej Tyc – geomorfolog z UŚ oraz Jana Gryc z Zakładu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk. Kwota ministerialnego dofinansowania wynosi 62 300 zł, natomiast łączny koszt projektu to 83 000 zł.

Rotunda przez kilka ostatnich lat była badana przez naukowców, a teraz doczeka się monografii. Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Skomentuj

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o