E-edukacja

Cieszyn: Pociągiem w drodze donikąd

Fot. KPP Cieszyn

12 i 13 października uczniowie oraz nauczyciele cieszyńskich szkół mieli okazję uczestniczyć w nowatorskim projekcie „Revolution train”. Celem projektu jest uświadomienie zwłaszcza młodym ludziom, że narkotyki to droga donikąd. W projekcie uczestniczyli również policjanci cieszyńskiego garnizonu.

W ten innowacyjny projekt włączyli się profilaktycy cieszyńskiej komendy, młodszy aspirant Sebastian Marko i młodszy aspirant Kamil Przewieźlik. Policjanci, po specjalnym przeszkoleniu stali się “gospodarzami” i oprowadzali grupy młodzieży, opowiadając przy tym o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem narkotyków.

Fot. KPP Cieszyn

„Revolution train” to przedsięwzięcie, które wprowadza nową formę programu profilaktyki poprzez edukację opartą na doświadczaniu. W pociągu znajdują się wagony o zaciemnionych szybach. Zamiast tradycyjnych przedziałów zwiedzający przechodzi przez pomieszczenia, które zaadaptowano na sale projekcyjne. Dzięki temu może uczestniczyć w życiu bohaterów. Historia nastolatków, która wyświetlana jest w pociągu, oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i ukazuje tragedię, do jakiej doprowadził najpierw nikotynowy, a później narkotykowy nałóg. Wszyscy mogli poznać historię młodych, uzależnionych ludzi i obserwować zachowanie osób z ich najbliższego otoczenia. Podczas projekcji uczniowie mogli podejmować decyzje co do kolejnych wydarzeń oraz przewidywać zachowanie bohaterów. Dzięki temu przedstawiony w „Revolution train” sposób prezentacji niewątpliwie wpływa na przekazywane i zapamiętywanie treści.

Fot. KPP Cieszyn

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest przedstawiciel Fundacji Nové Česko Paweł Tuma. Z jego inicjatywy pociąg odwiedzili również policjanci cieszyńskiego garnizonu, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych i samorządowych z polskiej i czeskiej strony Cieszyna.

google_news