W sali konferencyjnej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się interdyscyplinarna konferencja „Syndrom DDD – przemoc wobec dziecka”. Spotkanie poświęcona było niezwykle ważnemu zagadnienie przemocy i jej długofalowym skutkom.
Wydarzenie było częścią projektu „Dom bez przemocy – edycja 2”, realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie. Zgromadziła liczne grono ekspertów z różnych dziedzin m.in. pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, pedagogów, psychologów, policjantów, kuratorów sądowych oraz sędziów rodzinnych, którzy wspólnie debatowali nad problematyką przemocy w rodzinie oraz jej wpływem na rozwój emocjonalny dzieci.
Spotkanie otworzyła Agnieszka Baszczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, która w imieniu organizatorów oraz starosty cieszyńskiej Janiny Żagan, przywitała uczestników. Podkreśliła także znaczenie wymiany wiedzy oraz doświadczeń w walce z przemocą. Zwróciła uwagę na rolę edukacji i współpracy instytucji w budowaniu bezpiecznych przestrzeni dla najmłodszych.
Wysokie zainteresowanie konferencją pokazało, że temat przemocy domowej wciąż wymaga szerokiej debaty i nowych rozwiązań. Jej uczestnicy dyskutowali o różnych formach wsparcia dla dzieci oraz dorosłych, którzy doświadczyli przemocy, co podkreśliło potrzebę dalszych działań na rzecz przeciwdziałania temu zjawisku.
Wydarzenie w Cieszynie było nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy, ale także do podkreślenia roli interdyscyplinarnej współpracy, która jest kluczowa w walce z przemocą wobec dzieci i budowaniu bezpiecznych domów.