Cieszyn Kultura i rozrywka

Cieszyn: Ruszają koncerty Wyższobramskie

Od 2017 roku w Kościele Jezusowym w Cieszynie organizowane są Koncerty Wyższobramskie. To niezwykły festiwal, który stał się jednym z najważniejszych muzycznych wydarzeń w regionie. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, festiwal odbędzie się również i w tym roku.

Cztery festiwalowe koncerty odbędą się tradycyjnie w niedzielne wieczory w lipcu i sierpniu. Podczas tej imprezy mają miejsce mistrzowskie wykonania, a obecność wybitnych wirtuozów, takich jak np. Julian Gembalski, Marek Pilch, Michał Markuszewski podnosi rangę wydarzenia na poziom światowy. Koncerty Wyższobramskie dają również możliwość zaprezentowania się młodym artystom, zwłaszcza w kameralnych organowo-wokalnych produkcjach. W poprzednich edycjach publiczność mogła oklaskiwać m.in. Tomasza Plocha oraz Pawła Konika, Daniela Strządałę oraz Justynę Bujak.

Podczas koncertów prezentowane są najbardziej wartościowe utwory od baroku aż po współczesność. Wszyscy soliści zawsze podkreślali, iż gra na odrestaurowanych organach Kościoła Jezusowego – największym historycznym instrumencie na Śląsku Cieszyńskim o niezwykłych walorach zarówno technicznych, jak i akustycznych, jest niezwykłym źródłem inspiracji, w związku z czym artyści często improwizują w trakcie występu.

Podczas tegorocznej, trzeciej edycji wystąpią Jakub Garbacz, Bartłomiej Barwinek, Andrzej Sikora, Wojciech Wantulok – dyrektor artystyczny festiwalu oraz Tomasz Orlow.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments