E-edukacja Cieszyn

Cieszyn: Stypendia dla najlepszych

Ostatnia przed wakacyjną przerwą sesja Rady Powiatu Cieszyńskiego była okazją do wręczenia uczniom szkół ponadgimnazjalnych stypendiów starosty cieszyńskiego. Do Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie wpłynęło łącznie 12 wniosków ze szkół, z których Zarząd Powiatu Cieszyńskiego dokonał wyboru pięciu. 

Zaszczytne wyróżnienie otrzymała Barbara Kohut z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu, która zajęła I miejsce w ubiegłorocznych eliminacjach centralnych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w pionie gastronomia, a w bieżącym roku szkolnym wzięła udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności (drugie miejsce w eliminacjach okręgowych, tytuł finalisty w etapie centralnym) oraz w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku gastronomia (drugie miejsce w eliminacjach okręgowych, tytuł laureata). Średnia jej ocen wyniosła 5,19.

Stypendium otrzymała także Eliza Rucka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wiśle. Uczennica jest członkiem Młodzieżowej Kadry Narodowej Polskiego Związku Narciarskiego. Oto niektóre z jej licznych osiągnięć: I, III, IV i VI miejsca w kilku konkurencjach Mistrzostw Polski Seniorów w Jakuszycach, I miejsce i trzy II miejsca w Zimowej Olimpiadzie Młodzieży w Ustianowej, I i II miejsce w Biegu na Igrzyska w Ustrzykach Dolnych, I miejsce w klasyfikacji generalnej w Slavic Cup. Ponadto w Mistrzostwach Świata Juniorów w Goms w Szwajcarii zajęła 12. miejsce w sztafecie i 30. miejsce w biegu na 10 km. W Alpen Cup w Santa Caterina we Włoszech była V i VI w różnych kategoriach, we Francji V.

Na wyróżnienie zasłużył również Jakub Chmiel z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, który uzyskał tytuł laureata w finale V Olimpiady Wiedzy o Turystyce w bieżącym roku (był 9. w Polsce), a także zajął III miejsce w Szkolnym Konkursie Historycznym z II Wojny Światowej w 2016 roku. Jego średnia ocen to 4,56. Obok niego stanął również Adrian Cinal z I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie. Uczeń otrzymał tytuł finalisty w finale 42. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego w 2018 roku oraz tytuł finalisty XI Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki w roku szkolnym 2017/2018, a ponadto zdobył wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Eureka 2018” oraz w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny 2016”. Może się pochwalić średnią ocen 5,29. Laury odebrał także szkolny kolega Adriana, Przemysław Wątroba. Młody człowiek uzyskał tytuł laureata w XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie „O Diamentowy Indeks AGH” z przedmiotu matematyka w roku szkolnym 2017/2018 oraz wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” w 2016 r. Jego średnia to 5,0. 

google_news