Cieszyn Na sygnale

Cieszyn: Usiłował zapłacić banknotem souvenirem

Zarzut usiłowania oszustwa usłyszał 19-letni mężczyzna, który został zatrzymany przez cieszyńskich policjantów. Mundurowi ustalili, że mężczyzna chciał zapłacić za zakupy 200-złotowym banknotem, który w rzeczywistości był souvenirem. Grozi mu za to do 8 lat więzienia. 

W minionym tygodniu policjanci z Cieszyna otrzymali zgłoszenie dotyczące młodego mężczyzny, który próbował zapłacić za zakupy podejrzanym banknotem. Na miejscu mundurowi ustalili okoliczności zdarzenia. Okazało się, że 19-latek, chcąc zapłacić za drobne zakupy, wręczył kasjerce pamiątkowy banknot o nominale 200 złotych. Swoim zachowaniem mężczyzna usiłował wprowadzić w błąd pracownicę sklepu. Czujna kasjerka sprawdziła banknot, a gdy okazało się, że nie jest on prawdziwy, wezwała policjantów.

Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci z wydziału kryminalnego, po zgromadzeniu materiału dowodowego, przedstawili podejrzanemu zarzut usiłowania oszustwa. Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat więzienia.

Niestety kilka dni temu nieznany sprawca zdołał oszukać w ten sposób mieszkankę Cieszyna na 500 złotych. Za zakupy zapłacił souvenirem, a pokrzywdzona w pośpiechu nie zweryfikowała autentyczności banknotu i prócz towaru wydała również resztę.

Dlaczego mężczyźnie nie przedstawiono zarzutu fałszowania pieniędzy? Jego czyn nie ma nic wspólnego z fałszowaniem pieniędzy, ale z chęcią osiągnięcia korzyści majątkowej. Takie działanie jest oszustwem. Jest to poważne przestępstwo i, co bardzo ważne, nie jest tak zwanym czynem przepołowionym, a więc wartość  oszustwa nie ma tu znaczenia dla kwalifikacji czynu. W przeciwieństwie do kradzieży, gdzie wartością graniczną oddzielającą wykroczenie od przestępstwa jest 800 złotych.

– Warto pamiętać o tym, że chęć „zarobienia” w opisany sposób, kiedy wiąże się to z wprowadzeniem kogoś w błąd, to oszustwo, a więc poważne przestępstwo. Szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym apelujemy, aby zwracać szczególną uwagę nie tylko na otrzymane banknoty, ale ogólnie na wszystkie płatności i transakcje, których dokonujemy, czy to wykorzystując tradycyjne środki płatnicze, czy też korzystając z płatności kartami i innymi nowoczesnymi metodami płatności – apelują mundurowi.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cesarok
Cesarok
3 miesięcy temu

Nic mu nie zrobią. Powie, że się pomylił i po temacie. Co innego gdyby to była fałszywka. Wtedy pewnie jakieś zawiasy by wyłapał.

Benia
Benia
3 miesięcy temu

Ale jak to…??? Przecież dwa lub trzy lata temu policjant zapłacił suvenirem w Skoczowie i nic mu nie zrobili… dalej pracuje w policji…. dlaczego wszyscy nie sa traktowani tak samo????

Kasia
Kasia
3 miesięcy temu

Nie rozumiem po co takie banknoty są drukowane.

culombo
culombo
3 miesięcy temu
Reply to  Kasia

A nuż się uda , po to je robią.

Romek
Romek
3 miesięcy temu

Wiadomo Cieszyn.Tutaj pełno przestępców ?

Trzeźwy
Trzeźwy
3 miesięcy temu

Sam może bym się nie zorientował że to falsyfikat…

Bankomat
Bankomat
3 miesięcy temu
Reply to  Trzeźwy

Banknoty okolicznościowe nie są drukowane na papierze używanym do druku prawdziwych banknotów.
“Kolega” lekko wytarmosił dwie stówki ale Pani na kasie dała rady i dobrze.