Wydarzenia Cieszyn

Cieszyn: Wieża problemów

Fot. UM Cieszyn

W Cieszynie zostanie wybudowana wieża telefonii komórkowej – ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba na mieszkańców miasta. Metalowy twór ma powstać na fragmencie działki w rejonie ulic Rzeźniczej, Sportowej i Alei Piastowskiej. Choć klamka w sprawie inwestycji zapadła w cieszyńskim ratuszu w połowie 2017 roku, niewiele osób o niej wiedziało. Przedsięwzięcie było zaskoczeniem także dla obecnych władz miasta…

Burmistrz Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz, poinformowała, że o inwestycji dowiedziała się na przełomie marca i kwietnia, gdy do Urzędu Miejskiego wpłynął wniosek o wydanie zgody na usunięcie drzew z działki, na której ma zostać wybudowana stacja bazowa jednej z sieci telefonii komórkowej. Jak to możliwe, że burmistrz nie wiedziała o przedsięwzięciu, skoro w poprzedniej kadencji zasiadała w Radzie Miejskiej Cieszyna?

– Spotkałam się z zarzutem, że jako przewodnicząca Rady Miejskiej powinnam o tym wiedzieć. Jednak ani do mnie, ani do innych członków rady takie informacje nie trafiły. Gdyby ktokolwiek z nas natrafił na nie, albo dostał sygnał od mieszkańców, od razu drążylibyśmy temat. Obwieszczenia w tej sprawie ukazały się co prawda w Biuletynie Informacji Publicznej latem 2017 roku, bo tak wynika z przepisów administracyjnych, ale nikt z nas ich nie wyłapał. Żadna informacja dotycząca planowanej budowy wieży nie pojawiła się także w sprawozdaniu z działalności poprzedniego burmistrza. Myślę, że uczciwie by było, gdyby radni zostali wówczas powiadomieni o tak istotnym fakcie. Szkoda, że tego zabrakło. Jako burmistrz nie chciałabym w taki sposób prowadzić rozmów z mieszkańcami. Chodzi o to, by wszyscy byli świadomi tego, co dzieje się w ich sąsiedztwie i ma znaczenie dla miasta. Nie ma sensu takich informacji ukrywać, a mam wrażenie, że zabrakło refleksji na ten temat – twierdzi Gabriela Staszkiewicz.

Żadna informacja dotycząca planowanej budowy wieży nie pojawiła się także w sprawozdaniu z działalności poprzedniego burmistrza. Myślę, że uczciwie by było, gdyby radni zostali wówczas powiadomieni o tak istotnym fakcie. Szkoda, że tego zabrakło.

Inwestycja planowana jest na terenie prywatnym, w rejonie Hali Widowiskowo-Sportowej. Pod pojęciem stacji bazowej telefonii komórkowej kryje się stalowa wieża kratowa o wysokości 61,45 m, na której zainstalowanych ma być 12 anten emitujących sygnał bezprzewodowych usług telekomunikacyjnych oraz dwa urządzenia sterujące ich pracą. Właściwie z każdego ważniejszego punktu w mieście będzie ją widać, także patrząc z ulicy Głębokiej w stronę Wieży Piastowskiej. Co więcej, metalowy maszt będzie górował nad zabytkiem…

Procedura administracyjna, która doprowadziła do tego, że inwestor otrzymał pozwolenie na budowę, ruszyła w maju 2017 roku. Wtedy do cieszyńskiego ratusza trafił wniosek o wydanie tzw. decyzji ustalenia inwestycji celu publicznego i machina ruszyła. Przedsięwzięcie nie zostało zaliczone do takich, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko. W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Cieszynie wzmianki o postępowaniu ukazały się dwukrotnie – najpierw 4-17 lipca 2017 roku, kiedy ogłoszono wszczęcie postępowania w sprawie inwestycji, i kilka tygodni później, 1-16 sierpnia, kiedy dokonano uzgodnień i można było zapoznać się z dokumentacją oraz składać ewentualne uwagi. Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji została wydana 17 sierpnia, a obwieszczenie na ten temat widniało w Internecie przez prawie miesiąc – od 17 sierpnia do 14 września. Nikt nie wniósł uwag i zastrzeżeń do planowanego przedsięwzięcia. Rok później we wrześniu inwestor miał już w garści pozwolenie na budowę wieży.

– Postępowanie w ratuszu zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem, na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wszystkie procedury zostały dochowane. Obecnie analizujemy możliwości działania z naszej strony, które w tej sytuacji są ograniczone. Ewentualna blokada budowy masztu może być bardzo trudna. Spotkaliśmy się z mieszkańcami sąsiednich posesji, którzy są mocno zaniepokojeni tym, co się dzieje i żałują, że nikt nie pytał ich o zdanie. Zależy nam także na doprowadzeniu do spotkania z inwestorem, by porozmawiać o innych rozwiązaniach czy lokalizacji wieży w innym miejscu, gdyż – z drugiej strony – rozumiemy, że rozbudowa sieci telefonii komórkowej jest również bardzo potrzebna. Dlatego mocno liczymy na porozumienie w tej sprawie – dodaje Gabriela Staszkiewicz. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby przekonanie inwestora, by zlokalizował anteny na mieszczącym się niedaleko kominie elektrociepłowni…

20
Skomentuj

avatar
6 Komentarzy
14 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
17 Komentarzy
maurycymaurycyJohnUrszulaUrszula Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Memento mori
Gość
Memento mori

To za co radni biorą pieniądze? jak nie wiedzą co się dzieje w mieście?!

John
Gość
John

Ale tragedia. Maszt będą stawiać i coś tam będzie czasami zasłaniał. Byle jakie drogi,byle jaka komunikacja,kompletny brak pomysłów na rozwój miasta,ale problem masztu urasta do rangi afery.

Łucja
Gość
Łucja

Czyli jeszcze do kompletu trzeba wybudować ohydną, szkodzącą wszystkim wieżę….
Niestety tylko nieliczni mężczyźni są estetami :/

john
Gość
john

Co do wrażliwości to proszę sobie fetysze zostawić dla siebie. Jeżeli chodzi o szkodliwość to polecam się douczyć.

Łucja
Gość
Łucja

Tak się składa, że jestem wystarczająco douczona – odsyłam do fachowej literatury

Antek
Gość
Antek

joh czy jak Ci tam : własnie doucz się i może wtedy przestaniesz pisać takie głupoty !!!!

John
Gość
John

Ty nawet mojego nicka nie potrafisz składnie napisać a o wieżach GSM chcesz dyskutować? Właśnie przez takich jak ty Cieszyn stoi w miejscu od 20 lat.

maurycy
Gość
maurycy

Wola Mieszkańców największym prawem. Obiekt może być całkowicie bezpieczny, wystarczy, iż Mieszkańcy sobie nie życzą, są u siebie.

Łucja. Wyrzuć telefon jako gest przeciw wieży.
Gość
Łucja. Wyrzuć telefon jako gest przeciw wieży.

Maszt nic nie będzie zasłaniał. Na FB krąży zdjęcie wieży piastowskiej z wieżą antenową w tle. Ale wystarczy zrobić dwa kroki w bok i już się nie będą na siebie nakładały.

Urszula
Gość
Urszula

Aha, czyli czasami coś tam będzie zasłaniał a częściej będzie składany, tak? 😂😂😂

Łucja
Gość
Łucja

Teraz nie chodzi o to aby kłócić się kto wiedział a kto nie wiedział…. teraz mamy zatrzymać tą budowę, niech całkowicie wyniesie się z Cieszyna; skąd znowu pomysł aby umieścić ją na kominie elektrociepłowni ?? Czy mało jest wolnej przestrzeni w odległości kilku km od Cieszyna ?
A propos prawidłowego funkcjonowania naszych biur i informowania właścicieli sąsiednich działek, na których przewidziane są wszelkie inwestycje, również mam ogromne zastrzeżenia. Obok mojego domu rozpoczynają się budowy, na które wydano pozwolenia bez zgody na dojazd do tejże budowy przez moją prywatną drogę ! Może należy przyjrzeć się pracy tychże urzędów.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

To nie kłótnia. Ten, który powinien wiedzieć i coś zrobić w 2017 r. kiedy był czas, dziś mówi, że trudno będzie inwestycję zatrzymać. I tak chyba jest, inwestor ma wszelkie potrzebne papiery w ręku i tylko od Jego woli ugodowości zależy czy budowa nie będzie realizowana. Jest przy prawie. P.S. Informacja o planowanej budowie wieży niekoniecznie musiała się znaleźć w sprawozdaniu poprzednika. Dla wiedzy radnych, którzy interesowali się różnymi sprawami miasta w czasie 4 lat sprawozdanie w tym miejscu nie musi być.

Kali ukraść krowę
Gość
Kali ukraść krowę

@Łucja- – typowe myślenie polaka. “… Czy mało jest wolnej przestrzeni w odległości kilku km od Cieszyna …”
Lepiej komuś innemu przed domem postawić. Eh, chrześcijanie, chrześcijanie. Nie pasuje Ci to oddaj telefon.

Łucja
Gość
Łucja

Wolna przestrzeń – to nie “komuś innemu przed domem” – jak czytasz to pomyśl nad tym co przeczytałeś chrześcijaninie

Kaliemu ukraść krowę - źle
Gość
Kaliemu ukraść krowę - źle

A co to wolna przestrzeń? kosmos? Wszędzie ludzie mieszkają, tylko zazdrość Cię zżera, że większe działki mają. Podrzucać kukułcze jajko to Ty umiesz.

Urszula
Gość
Urszula

Zgadza się 👍

maurycy
Gość
maurycy

Całkowita zgoda Łucja. W swojej okolicy obserwuję coś podobnego. Trzeba się przyjrzeć poczynaniom pewnych urzędów.

ktoś
Gość
ktoś

Dlaczego inwestor ma ponosić koszty wynajmu komina na elektrociepłowni skoro maszt chcę postawić na prywatnym terenie. Jeżeli tak miastu zaleźy to niech miasto finansuje koszty wynajmu komina i wszyscy będą zadowoleni. A takie farmazony że nic nie wiedziała o tym to koniowi na bramie. Jednym słowem ratuje teraz du.e

aa
Gość
aa

Czy obecna Pani Burmistrz nie zasiadała w 2017 r w Radzie Miejskiej? Wg mnie tak kretyńskie tłumaczenie się to kolejny dowód na brak jakiejkolwiek wiedzy na temat tego, co się dzieje (i działo) w mieście. Pani Burmistrz-wstyd!

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Według artykułu temat nie mignął tylko w BIP ale był prezentowany kilkakrotnie w 2017 r. łącznie z wyłożeniem projektu do opiniowania. Dziwne jest zatem tłumaczenie burmistrz, w tym czasie radnej, że gdyby ktokolwiek z radnych trafił… Radni nie tylko w tym miejscu nie interesują się BIP a co dopiero mówić o mieszkańcach. Czy czasem Rada Miasta nie jest organem kontrolnym dla burmistrza? Szczególnie sąsiad ma słuszne pretensje i coś jest nie tak w przepisach. Jeśli jest wydzielanie geodezyjne parceli, jest inaczej, są wtedy informowani urzędowo właściciele działek przyległych. Myśle, że urząd miejski powinien sąsiada poinformować, że jest wyłożona dokumentacja do… Czytaj więcej »