Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Cieszynianki wręczone! Redaktor “Głosu Ziemi Cieszyńskiej” ze statuetką (ZDJĘCIA)

Zdjęcia: Artur Jarczok

Co to był za wieczór! Dziś w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta sesja Rad Samorządów Cieszyńskiej, w trakcie której wręczono Laury Ziemi Cieszyńskiej – Srebrne oraz Złotą Honorową Cieszyniankę. Przedstawiciele trzynastu gmin Śląska Cieszyńskiego oraz Powiatu Cieszyńskiego w ten wyjątkowy sposób uhonorowali osoby szczególnie zasłużone dla lokalnego społeczeństwa.

Uroczystą galę ubogacił swoim występem Zespół Regionalny “Istebna”, świętujący w tym roku jubileusz 120-lecia istnienia. Następnie na teatralnej scenie pojawiło się 15 krzeseł, które kolejno zajmowali laureaci Srebrnych Cieszynianek za rok 2021. A w poszczególnych gminach byli to: Alojzy Nowak – gmina Brenna, Anna Krzempek – gmina Chybie, Maria Liwczak – Cieszyn, Remigiusz Hanusek – gmina Dębowiec, Albin Klimczak – gmina Goleszów, Józef Stoszek – gmina Hażlach, Paweł Rucki – gmina Istebna, Janina Czader – gmina Jaworze, Eugeniusz Hyski – gmina Skoczów, Anita Świtała – gmina Strumień, Kazimierz Heczko – Ustroń, Jan Pilch – Wisła, Halina Wielądek – gmina Zebrzydowice oraz Krzysztof Marciniuk – Powiat Cieszyński. Honorową Złotą Cieszyniankę otrzymał Antoni Kratki ze Skoczowa.

Warto podkreślić, że tegoroczny laureat Srebrnej Cieszynianki Powiatu Cieszyńskiego, Krzysztof Marciniuk, jest redaktorem “Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, wchodzącej – podobnie jak portal Beskidzka24.pl – w skład wydawnictwa Prasa Beskidzka. Od ponad 40 lat realizuje misję rzetelnego, społecznie zaangażowanego dziennikarstwa. Karierę zaczynał w 1980 roku w cieszyńskiej rozgłośni radiowej, a od 1 października 1990 roku – bez przerw – zatrudniony jest w redakcji “Głosu Ziemi Cieszyńskiej”. To zarazem dziennikarz z najdłuższym stażem wśród redaktorów tygodników regionalnych, w dodatku wciąż czynny zawodowo, niestroniący od realizowania tematów trudnych, wymagających zaangażowania. Jest empatyczny i do każdego – czy jest to czytelnik, czy kolega po fachu – podchodzi z ogromnym szacunkiem. To dziennikarz z ponad 40-letnim stażem i doświadczeniem, który z kronikarską precyzją i należytą starannością dokumentował wiele ważnych dla naszego regionu wydarzeń. Od początku swej zawodowej kariery promuje Śląsk Cieszyńskiego, naszą “Małą Ojczyznę” w Polsce i na świecie. Relacjonował wizyty kolejnych prezydentów w regionie, był obecny przy pierwszych sukcesach wielkich sportowców “tu stela” – Adama Małysza, Jana Szturca, Kajetana Kajetanowicza. Był przy likwidowaniu szlabanu granicznego po wejściu Polski do strefy Schengen. Znany z przybliżania na łamach “Głosu” historii Śląska Cieszyńskiego, tej opisanej w podręcznikach, ale i tej nieco zapomnianej. Zawsze obiektywny, rzetelnie wykonujący zawód dziennikarza, sumienny, z uwagą słuchający mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Dzięki jego zaangażowaniu w pracę dziennikarza mieszkańcy regionu od 40 lat dostają zawsze sprawdzone, rzetelne informacje, opatrzone zdjęciami, które z czasem nabierają wręcz wartości historycznej. Na łamach tygodnika podpisuje się skrótem (mark) – i rzeczywiście jest marką samą dla siebie!

 

 

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
Zuza
2 miesięcy temu

Pytanie do redaktorów- czy naprawdę nie można podpisywać zdjęć? Przeciez macie programy, które na to pozwalają.. Wtłoczenie multum zdjęć bez podpisów jest bez sensu.

Zuza
Zuza
2 miesięcy temu

Najpiękniejsze wyróżnienie dla pani Anity Świtała. To ona od początku prowadzi WOŚP w Pruchnej i to z ogromnymi sukcesami. Serdeczne gratulacje pani Anito:)

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Zuza

Też bym pogratulowała tylko nie wiem która to jest, zgubiono wśród 120 zdjęć a nie napisano za co. Opisano za to obszernie przy redaktorze za co więc chyba tutaj najpiękniejsze wyróżnienie.

Zuza
Zuza
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Na dziesiątym zdjęciu od dołu- z mamą, siostrą i siostrzenicą- same fajne babki:)

Aga
Aga
2 miesięcy temu
Reply to  Zuza

Dla Anity Świtały.
Proszę się nie obrażać, ale w języku polskim nazwiska odmieniamy.

Tadeusz
Tadeusz
2 miesięcy temu
Reply to  Aga

I ja się przyłączam do gratulacji i niejaką Agę zachęcam, gratulując akademickiej wiedzy przy okazji.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Tadeusz

I ja bym się przyłączyła gdybym wiedziała jakie nazwisko Tadeusza odmieniać. Ale przyłączyłabym się do gratulacji wiedzy bez “akademickiej”, po co porównywać np. z Tadeuszową wiedzą z kl. III gimnazjum w Milówce i z niechęcią do autopoprawy.

Zuza
Zuza
2 miesięcy temu
Reply to  Aga

Oczywiście, oczywiście, pani Świtały, oczywiście. Kiedy napisałam, zauważyłam błąd, ale bez sensu ciągle poprawiać, a tu się nie da na bieżąco edytować. Mam nadzieję, że pani Świtała wybaczy mi ten wybryk językowy. W końcu wiem, że nie jest taka drobiazgowa. A skąd wiem- moja słodka tajemnica..

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Zuza

Ta słodka tajemnica na końcu zapachniała kumoterstwem. A tyle przecież jest innych nazwisk nagrodzonych Srebrnymi Cieszyniankami, a co najgorsze nie wiadomo za co i jedyna nagroda Złotej Cieszynianki.

Racjonalny
Racjonalny
2 miesięcy temu

Mam nadzieję że Głos Ziemi Cieszyńskiej więcej już nie będzie atakować kościół katolicki szczególnie na 1-ej stronie, to są lewackie wymysły i na siłę tworzenie tematu. Głos Ziemi Cieszyńskiej powinien pisać o ważnych lokalnych sprawach a nie stopniowo wchodzić do lewackiego chóru nienawiści.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Racjonalny

Umiesz popatrzyć trochę z dalsza?

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Zdjęć stanowczo za dużo.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Około 120 zdjęć, pod artykułem o wspólnym śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w B,B, tylko jedno.