Cieszyn Kultura i rozrywka

Cieszyńska perełka. Pod kasztanem mieszkał baron

Fot. Krzysztof Marciniuk

Na Nowym Mieście u zbiegu z ulicą Sejmową, a więc w zabytkowym centrum Cieszyna, stoi wciśnięta pomiędzy inne budynki kamienica „Pod Kasztanem”. Wyróżnia się niezwykłą frontową ścianą…

W drugiej połowie XVIII wieku w tym miejskim pałacyku żyła rodzina barona Kalischa, a później nie mniej znani nad Olzą Mattencloitowie. Na parterze pałacu mieściła się słynna restauracja „Cechowa” i noclegownia dla członków cieszyńskiego cechu stolarzy i szewców. W latach 1906-1947 mieszkał tutaj akwarelista, malarz cieszyńskiego krajobrazu – Karol Niedoba. Upamiętnia ten fakt żeliwna tablica na ścianie dawnego pałacyku.

Trójkondygnacyjna kamienica z portalem, z drugiej połowy XVIII wieku, została przebudowana w XIX wieku, a ostatnia restauracja fasady miała miejsce na początku XX wieku. Od 30 listopada 1977 roku obiekt widnieje w rejestrze zabytków pod numerem A-217/77. Dawna mieszczańska kamienica charakteryzuje się secesyjną sztukaterią w kształcie kasztanowca. Artystyczne drzewo „wyrasta” ze styku parteru i pierwszego piętra, i sięga po okna na drugim pię­trze.

Sztukaterię, która prawdopodobnie pojawiła się na frontonie kamienicy około roku 1900-1901, wieńczy korona kasztanowca. Był to projekt wykształconego w Wiedniu archi­tekta Roberta Lewaka, który otrzymał zlecenie od ówczesnego właściciela budynku, pastora ewangelic­kiego Bernarda Folwarczne­go.

Fronton prywatnej kamienicy jest efektowny, ale wymaga pilnej renowacji. Inaczej ten zabytkowy motyw inspi­rowany wiedeńską secesją może w którymś momencie zsypać się na ulicę.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
26 dni temu

Miasto ładne i z piękną historią ale jest zaniedbane . Misz masz