Wydarzenia Cieszyn

Cieszyńskie: Kto pomoże szpitalowi?

Fot. Krzysztof Marciniuk

20 września grupa cieszyńskich radnych przekazała burmistrz Gabrieli Staszkiewicz apel o konsultacje z innymi gminami w sprawie pomocy finansowej Szpitalowi Śląskiemu. Pismo kilka dni później trafiło na forum walnego zebrania Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej oraz osobno do włodarzy gmin z powiatu cieszyńskiego.

Szpital jest położony na terenie Cieszyna, ale stanowi instytucję powiatową, na której jak najlepszej kondycji powinno zależeć wszystkim miastom i gminom administracyjnie i terytorialnie z nim związanym. Cieszyńska placówka zdrowotna jest doskonałym przykładem dobra wspólnego, którego sens funkcjonowania nie może zależeć wyłącznie od decyzji zapadających na poziomie sejmu. Nasze poczucie bezpieczeństwa jest wprost zależne od stabilności szpitala – argumentowała Joanna Wowrzeczka, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej Cieszyna.

Po miesiącu pomysłodawcy nie otrzymali żadnego sygnału na temat planu wsparcia szpitala przez miasta i gminy z naszego regionu. Stąd kolejny krok z ich strony, czyli spotkanie w formie panelu dyskusyjnego, by zastanowić się nad problemem, podjąć jakieś działania i utworzyć porozumienie międzygminne służące tej sprawie. Spotkanie odbyło się 18 listopada w COK „Dom Narodowy”, jednak już na początku cały zamysł legł w gruzach. Przede wszystkim nic nie wyszło z dyskusji panelowej, bo… zabrakło uczestników, którymi mieli być burmistrzowie i wójtowie.

Zaraz na początku spotkania Joanna Wowrzeczka odczytała pismo od Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej, którego członkowie problemem zajęli się na posiedzeniu 13 listopada. I poinformowali, że „dokonali dogłębnej analizy problemu i przyjęli wspólne stanowisko w tej sprawie”. Owo stanowisko jest otóż takie, że „Stowarzyszenie, działając w imieniu Członków – Gmin Powiatu Cieszyńskiego, bezdyskusyjnie nie kwestionując ogromnej wagi tematu, informuje, że przedstawiciele samorządów nie widzą możliwości finansowania z budżetów gmin tego zadania (umorzenie podatku od nieruchomości lub zamienne przekazanie równowartości pobranego podatku jako dotacji celowej dla szpitala za pośrednictwem Powiatu Cieszyńskiego; zaoferowanie mieszkań na preferencyjnych warunkach dla przyszłej kadry medycznej; rozważenie sprawy ustanowienia stypendiów fundowanych dla uczącej się w zawodach medycznych młodzieży lub stworzenie innych zachęt sprzyjających osiedlaniu się w Cieszynie łub na Ziemi Cieszyńskiej wykształconej kadry medycznej z kraju lub zagranicy). Przypominamy, że niedobory Szpitala co do zasady powinny być finansowane ze zwiększonych środków NFZ, zaś ewentualne dopłaty może co najwyżej wnosić organ tworzący. W związku z powyższym Wójtowie i Burmistrzowie nie będą uczestniczyć w spotkaniu (…)”.

Pośród zebranych zapanowała duża konsternacja, bo szczera chęć znalezienia choćby nici porozumienia została zniszczona w zarodku. Chyba dziwnie poczuli się cieszyńscy radni, których na spotkaniu pojawiło się dziesięcioro, w tym przewodniczący rady Remigiusz Jankowski, ale też kierownictwo Szpitala Śląskiego z dyrektorem Czesławem Płygawko, które stawiło się w pełnym składzie. Był też przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius, radna z Istebnej Barbara Bielesz, sekretarz gminy Hażlach Bożena Bury oraz zastępca burmistrza Cieszyna Krzysztof Kasztura i burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, którzy dołączyli w trakcie.

To pismo otrzymane dzisiaj rano zmienia całą sytuację. Liczyliśmy na sygnał, że sprawa szpitala jest dla samorządów ważna, że to będzie nasz wspólny temat. Nam nie chodziło o rozmawianie tylko o pieniądzach, ale o znalezienie innych form współpracy i pomocy – zauważyła Joanna Wowrzeczka.

Pomimo sporego dyskomfortu związanego z jednoznacznym odcięciem się przez gminy od debaty, dyrektor Czesław Płygawko przedstawił informacje dotyczące struktury „obłożenia” szpitalnych łóżek przez mieszkańców poszczególnych gmin, żeby uzmysłowić miejsce szpitala w regionie. Dane z ostatnich pięciu lat jasno pokazują, że z leczenia najczęściej korzystali mieszkańcy Cieszyna – 36 proc. Inne gminy: Brenna – 4, Chybie – 4, Dębowiec – 4, Goleszów – 9, Hażlach – 8, Istebna – 3, Skoczów – 11, Strumień – 5, Ustroń – 7, Wisła – 4, Zebrzydowice – 5 proc. Gdyby pokazać to liczbowo, to dla mieszkańców Cieszyna udzielono przez pięć lat 325 400 świadczeń. – Niech te dane będą potwierdzeniem zasadności funkcjonowania Szpitala Śląskiego z taką liczbą oddziałów i taką kadrą. Nie zapominajmy też, że jesteśmy ważnym pracodawcą, który zatrudnia ponad 1000 osób, w tym średnio 400 z samego Cieszyna – podkreślił dyrektor.

To spotkanie jest dość precedensowe. Mianowicie radni gminy Cieszyn występują w roli adwokata szpitala. Tymczasem wszystkie gminy mają duże problemy finansowe i stają przed chyba jednym z najtrudniejszych budżetów na przyszły rok. Ja trochę wyłamałem się z ustalenia stowarzyszenia i przyszedłem tutaj przysłuchać się waszej rozmowie. Temat jest bardzo ważny i interesujący, ale chyba nie od tej strony został rozpoczęty. Jeżeli chcemy pomagać cieszyńskiemu szpitalowi to chyba na innych zasadach. Jest powiat, jest szpital. Nikt nigdy do nas nie wystąpił – stwierdził Mirosław Sitko.

Mieszkańcy pytają: co się dzieje, czy będą zamykane oddziały szpitalne? Chcą wiedzieć. Dziwię się, że nasze inicjatywy są odbierane wrogo, że coś chcemy ugrać. Szpital jest dobrem nas wszystkich, całego powiatu – zauważyła radna Irena Fluder-Kudzia. – Czuję się zobowiązana wobec mieszkańców, żeby takie tematy podejmować – zaznaczyła Joanna Wowrzeczka.

Spotkanie nie przyniosło konkretnych efektów, bo burmistrzowie i wójtowie w ostatniej chwili odmówili w nim udziału. – Sprawa stała się jednak medialna. Ludzie się dowiedzą, że jest taki problem, który nie może być pozostawiony sam sobie. O kłopotach szpitala trzeba mówić głośno i szukać wspólnie rozwiązań – powiedział radny Władysław Macura. – Mam nadzieję, że mimo wszystko dojdzie do kolejnej rozmowy w znacznie liczniejszym gronie – wyraził oczekiwanie Czesław Płygawko.

google_news
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
edward
edward
4 lat temu

Tak rządzą samorządy na nic nie ma pieniędzy jak coś zrobią to są zaraz medale tylko przeważnie jest dotacja do każdego projektu

Pedagog
Pedagog
4 lat temu

Jak To kto pomoże ???? Przykurcz ze swoją świtą i czarna mafią sami żeście to wybrali więc nie narzekac

edward
edward
4 lat temu
Reply to  Pedagog

Czysta prawda

YOU
YOU
4 lat temu
Reply to  Pedagog

Mam nadzieję, że to tylko nick, a nie zawód bo inaczej to tylko wspolczuć dzieciakom.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Po chodniku koło mojej posesji chodzą mieszkańcy zamieszkali z jednego i drugiego końca ulicy, z dalszych. Jeśli spadnie śnieg, dam mieszkańcom łopaty aby sobie odśnieżyli. Ale najpierw muszę obliczyć w jakim procencie ilu mieszkańców ile razy chodzą.

NN
NN
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

To jest niby logiczne odniesienie się do sprawy?

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  NN

Logika jest tutaj na bakier z każdej strony

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  NN

Logika jest na zasadzie analogii. Właściciel posesji przy której biegnie chodnik ma obowiązek uprzątnąć go ze śniegu. Obowiązek prowadzić szpital powiatowy ma powiat. Ale po chodniku, który muszę uprzątać ze śniegu chodzą inni obywatele. W szpitalu powiatowym leczą się też mieszkańcy spoza powiatu. Wylicza się ilu i sięga się po finansowanie od gmin. Czyli po analogiczną łopatę, o której mówiłem.

maurycy
maurycy
4 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Porównanie nietrafione. Obywatele nie przechodzą, tylko przychodzą po konkretne usługi. Obciążanie jednej gminy, bo na jej terenie jest szpital, jest faktycznie krzywdzące. Inne gminy z terenu konkretnego powiatu powinny być solidarne. Niestety, zamiast pomóc, szukają usprawiedliwienia.

Franc
Franc
4 lat temu

A co to jest “Cieszyńskie” w tytule? Bardziej pasuje Ziemia Cieszyńska, albo Cieszyn i okolice…

Heniek
Heniek
4 lat temu

Inne gminy jadą do szpitali w Bielsku żeby przeżyć wizytę w szpitalu.

Ewa
Ewa
4 lat temu
Reply to  Heniek

Ewa Byłam kilkakrotnie w szpitalu w Bielsku tam to dopiero jest porażka nie nazekajmy na nasz cieszyński

edward
edward
4 lat temu

Cały powiat ma problemy finansowe biurokracja zjada większość środków publicznych a na inne cele już ich brak