Wydarzenia Cieszyn

Cieszyńskie: Można odetchnąć!

Fot. Monika Foltyn-Kubera

Po dłuższym okresie z zanieczyszczonym i śmierdzącym powietrzem, w końcu mieszkańcy powiatu cieszyńskiego mogą odetchnąć z ulgą.

Od rana na stacjach w Cieszynie oraz Ustroniu nie zanotowano przekroczeń w pomiarach pyłu zawieszonego. Również prognoza przygotowana przez Państwowy Instytut Ochrony Środowiska zakłada, że dzisiaj oraz jutro jakość powietrza dla stężeń średniodobowych będzie umiarkowana i dostateczna. Pomiary na cieszyńskiej stacji zlokalizowanej na ulicy Mickiewicza wskazują, że od wczesnych godzin porannych poziom pyłu zawieszonego spada i od godziny 9.00 możemy cieszyć się już stosunkowo czystszym powietrzem. Z każdą godziną niższe są również wartości notowane na ustrońskiej stacji. Również tam nie ma obecnie przekroczeń w pomiarach pyłu zawieszonego PM10.

Smog, który w ostatnich dniach spowijał powiat cieszyński jest w dużej mierze efektem działalności człowieka. Palenie w piecu śmieciami czy materiałami gorszej jakości typu flot i muł oraz spaliny z samochodów – to wszystko doprowadziło do pogorszenia jakości powietrza i sprawiło, że jeszcze w piątek w wielu miejscowościach powiatu nie dało się normalnie odetchnąć wychodząc z domu. W ciągu kilku ostatnich tygodni nawdychaliśmy się niemal całą tablicą Mendelejewa. Warto pamiętać, że smog jest najniebezpieczniejszy dla dzieci, ludzi starszych i kobiet w ciąży.

 

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jazek
jazek
5 lat temu

Materiały gorszej jakości typu flot i muł już nie kupi na składach – więc totalna bzdura ,zw winien jest flot czy muł

zenek
zenek
5 lat temu

Bzdura, totalna bzdura. To nie piece. to nie palenia śmieciami ale spaliny z samochodów. Czy w takich miastach jak Tokio, Pekin palą w kaflokach węglem, śmieciami ? Nie, tam smog pochodzi z spalin samochodowych. To samochody produkują najwięcej trujących substancji. W godzinach szczytu samochody stoją setkami w korkach przy rondach i wtedy produkują najwięcej spalin.