Wydarzenia Cieszyn

Co kryje skoczowska ziemia?

Fot. Z archiwum Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Rozpoczął się kolejny etap prac rewitalizacyjnych wokół kościoła parafialnego św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. W tym roku wymianie nawierzchni podlega wschodnia część obejścia świątyni. Inwestycja parafii kolejny raz podlega nadzorowi archeologicznemu. Czy coś ciekawego udało się znaleźć?

– Po usunięciu płyt betonowych i wykorytowaniu gruntu pod położenie nowej nawierzchni przeprowadzone zostało badanie detektorem metali. W efekcie rekonesansu znaleźliśmy 22 monety austro-węgierskie, w tym sześć srebrnych – krajcarów z lat 1836-1870, jedenaście monet z okresu II RP, biżuterię damską i męską oraz dwa zabytki sakralne: krzyżyk i medalik – wymienia Zofia Jagosz-Zarzycka, kierownik Działu Archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, która prowadziła nadzór nad inwestycją w Skoczowie.

Wszystkie przedmioty pochodzą z okresu od pierwszej połowy XIX wieku do 1939 r. Najciekawszym znaleziskiem okazuje się być medalik, na którym widnieje przedstawienie Jana Sarkandra na postumencie, z palcem wskazującym lewej ręki zasłaniającym usta. Wokół postaci znajduje się napis: „B.T. Janie Sarkandrze modl sie za nami”. Na rewersie natomiast widnieje Najświętsze Serce Jezusa i napis w języku francuskim: „Coeur de jesus source de toutes les graces”, w tłumaczeniu „Serce Jezusa źródło wszystkich łask”.

– Medalik znaleziony został w miejscu, gdzie odkryto monety dziewiętnastowieczne, a jako że Jan Sarkander został błogosławionym w 1860 roku, można oceniać, że medalik pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Dotychczasowa kwerenda wykazała, że znane są dwa medaliki „czeskie”, gdzie kult błogosławionego na Morawach musiał być większy aniżeli na Śląsku. Medalik znaleziony w Skoczowie byłby zatem pierwszym „polskim”, dziewiętnastowiecznym medalikiem poświęconym Janowi Sarkandrowi – wyjaśnia Zofia Jagosz-Zarzycka.

Odkrycie jest symboliczne, ponieważ w 2020 roku obchodzony jest „Rok Sarkandrowski” na pamiątkę 400. rocznicy męczeńskiej śmierci urodzonego w Skoczowie Jana Sarkandra. Ks. Witold Grzomba, proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, cieszy się z zabytków, jakie kolejny raz udało się odkryć na terenie należącym do parafii. Podkreśla jednak, że są one własnością Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Niemniej jednak w przyszłości podejmie starania o to, by można je było wypożyczyć i wyeksponować w Muzeum Parafialnym im. św. Jana Sarkandra, mieszczącym się na skoczowskim rynku, w kamienicy przylegającej do ratusza. To właśnie w jej piwnicy 20 grudnia 1576 roku – podczas przemarszu wojsk rakuskich przez miasto – urodził się Jan Sarkander, czwarty syn mieszczanina Grzegorza Macieja Sarkandra i Heleny z Góreckich, primo voto Welczowskiej…

google_news