Porady i inspiracje

Co na okno w łazience? Jaka folia na okno do łazienki?

Aranżacja łazienki z oknem często przysparza problemów. Jak bowiem zapewnić sobie i rodzinie odrobinę prywatności, aby uniknąć wścibskich spojrzeń i zapewnić domownikom dyskrecję, jednocześnie nie ograniczając dostępu światła naturalnego? Jeśli zastanawiasz się nad rozwiązaniem dla swojej łazienki, przeczytaj ten miniporadnik przygotowany przez AboutDecor i wybierz coś dla siebie.

Łazienka z oknem czy bez?

Zdecydowałeś, że w łazience ma być okno, a teraz zachodzisz w głowę po co, skoro teraz wypadałoby je zasłonić? Problemu nie mają tylko te osoby, które nie chcą lub nie mogą umieścić w aranżacji łazienki „okna na świat”.

Dlaczego jednak okno w łazience to dobry pomysł? Z co najmniej dwóch powodów:

  • okno pozwala na szybkie przewietrzenie łazienki, np. po gorącej kąpieli, gdy całe pomieszczenie wygląda jak spowite mgłą,
  • dostarczasz w ten sposób naturalne źródło światła, dzięki któremu w ciągu dnia nie jesteś skazany na włączanie oświetlenia.

Trzeci, choć nie tak oczywisty powód – okno w łazience czyni wnętrze bardziej przytulnym i przyjaznym w przeciwieństwie do ciemnej łazienki pozbawionej okien i promieni słonecznych, które poprawiają nasze samopoczucie.

Roleta rzymska, żaluzja, a może plisa? Co na okno w łazience?

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Na pewno wybór jednej z nich to zdecydowanie lepszy pomysł niż umieszczanie tradycyjnej firany i zasłony. Aranżacja łazienki co prawda nie wyklucza takiej możliwości, pamiętaj jednak, że łazienka to miejsce o wysokiej wilgotności i nie każdy materiał dobrze się czuje w takich warunkach.

Specjaliści z AboutDecor polecają jedno z tych rozwiązań:

  • roleta rzymska sprawdzi się do większości łazienek niezależnie od dominującego stylu – w ciągu dnia możesz odsłaniać okno, by w razie potrzeby za jednym pociągnięciem sznurka zasłonić szybę i odseparować się od możliwych wścibskich spojrzeń;
  • żaluzja – postaw na wariant plastikowy bądź z drewna egzotycznego albo innego – wilgoć jest wrogiem metalu i naturalnego drzewa, dlatego sięgaj po rozwiązania łatwe w czyszczeniu i konserwacji, ale także wykazującego niską nasiąkliwość;
  • plisy – to rozwiązanie o tyle wygodne, że w zależności od potrzeby możesz odsłonić bądź zasłonić tylko górną lub dolną część okna, jeśli nie zamierzasz odkrywać bądź zakrywać go w całości – zyskujesz prawo decydowania o stopniu nasłonecznienia pomieszczenia.

Folia na okno do łazienki – którą wybrać?

Folie na okno dają niemal nieskończone możliwości aranżacji łazienki. Na rynku dostępne są dwa warianty folii, w zależności od sposobu montażu. Są to folie:

  • samoprzylepne oraz
  • statyczne.

Do dyspozycji masz tysiące wzorów i kolorów o różnym stopniu przepustowości światła.

Folie samoprzylepne mocuje się na szybie za pomocą samoprzylepnego kleju umieszczonego na jednej ze stron. Wystarczy dociąć interesujący nas wymiar, zdjąć osłonkę i przytwierdzić folię do szyby. Możesz zakryć całe okno lub tylko jego część (np. od połowy w dół). Folia to materiał przezierny, więc zapewnia dostęp światła dziennego bez konieczności zasuwania czy odsłaniania okna. Nadal jesteś chroniony przed spojrzeniami z zewnątrz.

Folie statyczne mocuje się na szybie za pomocą wody. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie mają pewności, czy folia będzie rozwiązaniem tymczasowym bądź na stałe wpasowuje się do aranżacji łazienki. W kilka chwil możesz folię zdjąć i nałożyć ponownie na innej lub tej samej powierzchni – to materiał wielorazowego użytku bez utraty swoich właściwości statycznych. Nie musisz przy tym oczyszczać szyby z kleju.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mandarynka
mandarynka
1 rok temu

W łazience mam okno, mąż zamontował roletę, dzień-noc i jak się ściemnia to ją zasłaniam, by nikt mnie nie podglądał. To jest dość małe pomieszczenie więc jakby ktoś poglądał to by miał dobry kadr na prysznic czy na sedes z biobidetem, A ja mam wścibskich sąsiadków to oni chętnie by zaglądali jakby nic w oknie nie było