Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Co trzeba wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych?

Osoby, które przymierzają się do zakupu pierwszych soczewek kontaktowych, powinny wcześniej zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Dzięki temu łatwiej dokonać wyboru oraz uniknąć błędów mogących wpłynąć na komfort użytkowania. Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych.

Są różne rodzaje soczewek kontaktowych

Na początek warto zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępne są różne soczewki kontaktowe. Dwie główne różnice dotyczą:

  • czasu użytkowania szkieł kontaktowych,
  • trybu noszenia soczewek.

Czas użytkowania to okres, po upływie którego trzeba kupić nowe opakowanie szkieł kontaktowych. Największą popularnością cieszą się soczewki miesięczne, ale nie brakuje też rocznych lub dwutygodniowych. Dla wielu osób wygodną opcją są soczewki jednodniowe (jednorazowe), które można nosić zaledwie przez kilka godzin, a następnie wymienić na nowe.

Tryb noszenia soczewek może być:

  • ciągły,
  • elastyczny,
  • dzienny.

Tryb ciągły oznacza, że soczewek nie trzeba zdejmować przez cały okres ich użytkowania. Można spokojnie w nich spać i wykonywać każdą aktywność. Podobne zasady ma tryb elastyczny. Różnica polega na krótszym czasie bez konieczności wyjmowania soczewek. Z kolei tryb dzienny oznacza, że szkła kontaktowe można nosić przez kilka godzin dziennie (10–14) i nie można w nich spać.

Soczewki kontaktowe nie mogą być stosowane przez wszystkie osoby

Niektóre osoby wykazują nadwrażliwość na soczewki kontaktowe. Można ją rozpoznać po nieprzyjemnych objawach, które pojawiają się w krótkim czasie po założeniu szkieł. Są to: pieczenie oczu, łzawienie, zaczerwienienie, kłucie, pogorszenie ostrości wzroku. Przeciwwskazaniem jest także stan zapalny w obrębie narządu wzroku. Ponadto nie wszystkie modele soczewek można nosić przy zespole suchego oka. Ostrożność powinny zachować osoby z cukrzycą i nadczynnością tarczycy.

Soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji

Do soczewek kontaktowych należy dokupić płyn czyszcząco-dezynfekujący oraz szczelnie zamykany pojemnik do przechowywania. Warto pamiętać, że niedopuszczalne jest czyszczenie szkieł wodą lub samą solą fizjologiczną. Pielęgnacji nie wymagają soczewki jednorazowe.

Dwa najczęstsze materiały, z których wykonane są soczewki

Soczewki kontaktowe są wykonane z:

  • hydrożelu,
  • materiału hydrożelowo-silikonowego.

Soczewki hydrożelowe są miękkie i bardzo dobrze nawilżone. Ich wadą jest spadająca wraz z czasem noszenia przepuszczalność tlenu. Tego problemu nie obserwuje się przy szkłach hydrożelowo-silikonowych. Są one jednak nieco twardsze.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Pewnie wcześniej trzeba mieć kontakty, no i wiedzieć, że bez pieniążków nie kupi się soczewek kontaktowych. Na koniec artykułu sponsorowanego powinna być regułka, że zastosowanie szkieł kontaktowych bez porady u okulisty jest na ryzyko kupującego.