Internet daje ogromne możliwości, ale trzeba mieć na uwadze też jego ciemną stronę. Działają w nim również osoby nieuczciwe, cyberprzestępcy. Czekają tylko na okazję, aby przechwycić dane wrażliwe, które posłużą im do zalogowania się na cudze konto bankowe lub do zaciągnięcia pożyczki. Jeśli ktoś dobrze się zabezpieczy, będzie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, to ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępcy zostanie zminimalizowane. Nie można jednak tracić czujności, bo oszuści czyhają na dogodny moment, nie mają żadnych skrupułów. Okradną ze wszystkich oszczędności każdego, bez wyjątków. Jak wobec tego bezpiecznie robić zakupy online?
Czas na zakupy online na co zwracać uwagę?
Jeśli ktoś nie chce stracić pieniędzy lub stać się ofiarą cyberprzestępcy w inny sposób, to powinien mieć na uwadze kilka istotnych zasad bezpieczeństwa. Oczywiście ich znajomość to jedno, trzeba jeszcze ich przestrzegać i to bez wyjątków. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do mniejszej lub większej tragedii. Pierwszą kwestią jest robienie zakupów wyłącznie w sprawdzonych sklepach, używających certyfikatu SSL. Oznacza to, że wszystkie podawane na witrynie dane wrażliwe będą bezpieczne, osoba trzecia nie dostanie do nich wglądu ze względu na szyfrowane połączenie. Na certyfikat SSL wskazuje symbol zamkniętej kłódki, który widnieje przy adresie strony internetowej. Uważać należy natomiast na witryny, na których przeglądarka ostrzega, że są one niezabezpieczone. Wskazuje na to trójkąt z wykrzyknikiem. Jeśli wyszukiwarka informuje, że strona może być szkodliwa, to nie należy na nią wchodzić na własne ryzyko. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest jej niezwłoczne opuszczenia. Może zawierać niebezpieczne treści lub nawet złośliwe oprogramowanie.
W sklepach internetowych można robić zakupy po zarejestrowaniu konta lub jako gość. Jeśli ktoś decyduje się na założenie konta, to należy pamiętać o tym, aby zawsze ustawiać silne hasło. Istotne jest również używanie różnych loginów, adresów mailowych i haseł. Niestety niektórzy używają cały czas tych samych danych, co stwarza ogromne ryzyko. Wystarczy że oszustowi uda się zdobyć hasło i login, a uzyska dostęp do pozostałych kont. Przyspiesza to wobec tego włamanie się do banku, poczty elektronicznej, rozmaitych serwisów. Można oczywiście przechowywać wszystkie hasła w jednym miejscu, służą do tego specjalne menedżery, ale na każdej stronie powinno się podawać unikalne dane identyfikacyjne. Różnorodność to podstawa, powinno się używać skomplikowanych kombinacji liter i cyfr. Kolejną poradę będzie wpisywanie poufnych danych za pomocą wirtualnej klawiatury. Trzeba pamiętać o tym, że cyberprzestępcy są sprytni i wykradają wrażliwe dane za pomocą odpowiednich programów, które rejestrują naciśnięcia klawiszy na zwykłej klawiaturze. Łatwo wobec tego odgadnąć nawet z pozoru silne hasło.
Bezpiecznie w internecie
Zakupy w internecie należy robić wyłącznie u zweryfikowanych sprzedawców. Wiele osób nawet nie sprawdza tego, czy dana firma istnieje. Zajmuje to chwilę przyczynę to można uchronić się przed utratą pieniędzy. Legalnie działające na rynku firmy będą zarejestrowane i aktywne. Można to szybko zweryfikować za pomocą publicznych rejestrów typu KRS, REGON, CEIDG. Muszą być podane dane kontaktowe w postaci nazwy i adresu firmy, numeru NIP, numeru telefonu i adresu mailowego. Warto też zapoznać się z opiniami o sklepie na forach internetowych, w serwisach opinii, Google. Jeśli wielu klientów skarży się na danego sprzedawcę, wystawia negatywne opinie, to lepiej uważać. Należy sprawdzić, z czego wynika niezadowolenie klientów, czyli przykładowo ze słabej jakości usług, niezgodności towaru z opisem lub długiego czasu wysyłki. Na komputerze i telefonie należy mieć zainstalowany program antywirusowy, trzeba też go regularnie aktualizować, aby skutecznie wykrywał nowe zagrożenia.
Jeśli komuś zależy na tym, aby nie paść ofiarą cyberprzestępcy, to powinien wystrzegać się korzystanie z publicznej sieci wifi. Dla własnego bezpieczeństwa należy robić zakupy wyłącznie przy użyciu zaufanego połączenia internetowego. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko przechwycenia danych i wykorzystania ich przez osoby trzecie. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonywanie transakcji wyłącznie na swoich prywatnych urządzeniach. Nie zaleca się podawania danych wrażliwych na cudzy w komputerach i telefonach. Istotne jest także to, czy sklep internetowy oferuje różne metody płatności, w tym opcję za pobraniem. Znaczenie ma również dokładne zapoznanie się z regulaminem e-sklepu. Musi spełniać standardy dotyczące przechowywania i przetwarzania poufnych danych osobowych swoich klientów. Nigdy nie można podawać danych z dowodu osobistego typu PESEL. https://dbay.pl/