Wydarzenia Bielsko-Biała

Coraz bliżej budowy nowego mostu na Sole w Porąbce

W Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej podpisano dzisiaj umowę na dofinansowanie dokumentacji budowy mostu na Sole w Porąbce.

Inwestycja zakłada rozbiórkę tymczasowej przeprawy, na której obecnie prowadzony jest ruch wahadłowy oraz obowiązuje ograniczenie wagowe pojazdów do 2,5 tony. W miejsce starej kładki zbudowany zostanie nowy most wraz z przebudową odcinków dróg do niego prowadzących.

Z programu „Mosty dla Regionów” gmina Porąbka otrzyma z budżetu państwa dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów dokumentacji, czyli ponad 145 tys. zł. Prace planistyczne mają się zakończyć do końca roku. Nowym mostem, którego wartość szacowana jest na ok. 18 mln zł, będzie można przejechać za dwa, trzy lata.

– Mówimy o moście, który łączy drogę powiatową z wojewódzką oraz dwa województwa: Śląsk i Małopolskę. Obiekt wykonany został jeszcze w starym systemie przez żołnierzy. Jak widać prowizorki wytrzymują bardzo długo, w tym przypadku aż 40 lat – mówił starosta Andrzej Płonka dziękując Grzegorzowi Pudzie, wiceministrowi Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Stanisławowi Szwedowi, wiceministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za działania zabiegające o tę inwestycję.

– Cieszę się, że zabiegi które trwały bardzo długo wreszcie się materializują. To jest ważna inwestycja w kontekście ewentualnej powodzi – mówił obecny w starostwie Paweł Zemanek wójt gminy Porąbka, dodając, że z budowy oprócz mieszkańców skorzystają także turyści.

Przy podpisaniu umowy obecni byli również wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz wicestarosta Grzegorz Szetyński, który wraz ze starostą złożył podpis pod dokumentem.

Autorem zdjęć jest Mirosław Galczak.

google_news
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ali
Ali
4 lat temu

POpaprańców mających alergię na rządzących nie interesuje to ,że powstanie nowa przeprawa, widzą tylko brak maseczek.Szkody w mózgu spowodowane przez oddziaływanie wiadomej stacji TV są jak widać trwałe i nieodwracalne

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu
Reply to  Ali

Wypraszam sobie kojarzenie mnie z jakąkolwiek opcją polityczną, z TV. A diagnozę od strony neurologii pozostaw fachowcom bo jest marna. O przeprawie powinieneś powiedzieć sam od siebie z podziękowaniem w komentarzu do artykułu a nie poprzez sekowanie komentarzy innych. Dla mnie rząd po to ma pieniądze w programie “Mosty dla Regionów” aby je przyznawać i dla Porąbki po wielu latach czekania, prowizorki (chyba 40 lat). Chyba czas najwyższy bo w dzisiejszych czasach nie da się jeździć dłużej po prowizorce z ruchem wahadłowym, ograniczeniem do 2,5 tony.

Agaton
Agaton
4 lat temu

ten cały starosta powinien se wbić do łba , że most nie połączy dwóch województw Śląska i Małopolski tylko dwa województwa małopolskie i śląskie sklecone w połowie z ziem małopolskich

Gość
Gość
4 lat temu
Reply to  Agaton

Istotnie most połączy Małopolskę z małopolskimi ziemiami zagrabionymi przez hanysów . Kłamstwo śląskie kwitnie ,powinno być ścigane i karane.

to tu
to tu
4 lat temu

To pisiule,są poza trybem.

Gość
Gość
4 lat temu
Reply to  to tu

buc

Hermenegilda
Hermenegilda
4 lat temu

Jakoś panowie politycy nie robią ograniczeń w ostrożnym podchodzeniu do pandemii. Pokazać się chcą wszyscy do zdjęcia i to bez maseczek. Nie obowiązuje zalecenie 2 m, ma obowiązywać obywateli.