Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Coraz więcej emerytów już nie wypatruje listonosza

Emeryci polubili rachunki bankowe. Wskaźnik ubankowienia seniorów rośnie, zarówno w skali kraju, jak i w województwie śląskim. W bielskim oddziale ZUS ponad 72 proc. emerytów i rencistów wybiera konto w banku jako sposób przekazywania swojego świadczenia. Pozostali, jak dawniej, co miesiąc oczekują listonosza.

Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Spośród 8,5 mln wypłat świadczeń długoterminowych, aż 73,6 proc. jest przekazywane na rachunek bankowy. W województwie śląskim wskaźnik ubankowienia jest jeszcze wyższy i przekracza 76 proc. Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (97 proc.) oraz klienci otrzymujący emerytury pomostowe (93 proc.).

ZUS przekonuje, że konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe. – Ponadto rachunek bankowy pozwala na swobodne dysponowanie swoim czasem. Po pierwsze, nie musimy czekać na wizytę listonosza, który przyniesie nam emeryturę, a po drugie, gdy z różnych przyczyn nie będzie nas przez jakiś czas w domu, nie musimy się martwić, że pozostaniemy bez gotówki. Zdarza się, że przekaz wysłany na pocztę, wraca do ZUS, bo nikt nie mógł go odebrać, a emeryt pozostaje wtedy bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje. Ponadto emerytura wypłacana na rachunek w banku zawsze jest na czas, bo ZUS nigdy nie spóźnia się z jej wypłatą – przekonuje Beata Kopczyńska, regionalny rzeczni prasowy ZUS w województwie śląskim. Dodaje, że rachunek bankowy to dodatkowa ochrona dla seniorów przed złodziejami i oszustami. Brak większej gotówki w domu pozwala na uniknięcie utraty oszczędności w sytuacji kradzieży.

Wciąż jednak jest grono osób, które decyduje się, aby wypłaty z ZUS otrzymywać w gotówce. Jak wskazują badania przeprowadzone przez ZUS, taka decyzja wynika w dużej mierze z braku wiedzy o tym, jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. ZUS rozpoczął więc kampanię edukacyjno-informacyjną na temat korzyści posiadania konta w banku.

– Chcemy, aby nasi klienci swobodnie i bez lęku mogli dysponować swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. Aby swoje świadczenia pobierali na rachunek bankowy, a wychodząc do sklepu czy apteki, używali karty płatniczej. Bo konto w banku jest bezpieczne i wygodne, a otrzymywanie pieniędzy z ZUS na swój rachunek bankowy pozwala na bezpieczny dostęp do nich – tłumaczy rzeczniczka.

Aby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy, należy złożyć w ZUS wniosek EZP. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W razie pytań, można skorzystać z pomocy pracowników ZUS, kontaktując się z nimi telefonicznie, za pomocą e-wizyty lub też odwiedzając placówkę ZUS osobiście.

google_news