Wydarzenia Bielsko-Biała

Coraz więcej wniosków

Fot: arc ZUS

Jak informuje ZUS wciąż napływają wnioski o świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych. W Bielsku-Białej złożono ich już ponad 7 tysięcy.

Na Śląsku najwięcej wniosków złożono do końca minionego miesiąca w oddziale ZUS w Rybniku, bo niemal 8 tysięcy. Pod tym względem oddział ZUS w Bielsku-Białej jest drugi w całym regionie. ZUS spodziewa się, że wszystkich wniosków na terenie województwa powinno być około 90 tysięcy (do tej pory spłynęło ich nieco ponad 40 tys.)

– Świadczenie to przeznaczone jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji – przypomina Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. – Osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, powinny do wniosku dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia, np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia. Jeżeli ktoś posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności dobrze aby je również dołączył.

Świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych przysługuje od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek, nie wcześniej jednak niż od 1 października br., tj. od daty wejścia w życie przepisów.

Nowe świadczenie przysługuje w wysokości nie wyższej niż 500 zł, przy czym łączna kwota tego świadczenia i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. Zgodnie z tą zasadą uprawnione do świadczenia są również osoby, których suma świadczeń ze środków publicznych zawiera się w przedziale powyżej 1100 zł do 1600 zł. Przykładowo, jeżeli suma tych świadczeń wynosi 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments