Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Covid-19 uderzył w twój etat? Przeczytaj o nowych zasadach ustalania zasiłku

Fot. Pixabay.com

Zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków w razie choroby i macierzyństwa, gdy pracodawca zmienił wymiar czasu pracy lub wprowadził mniej korzystne warunki zatrudnienia na podstawie ustawy o COVID-19. Przeliczenie obniżonych zasiłków następuje na wniosek ubezpieczonego. Taki dokument należy złożyć do zakładu pracy lub do ZUS.

Nowe przepisy dotyczą osób, którym pracodawca na podstawie ustawy o COVID-19 obniżył wymiar czasu pracy lub wprowadził mniej korzystne warunki zatrudnienia niż wynikające z umów o pracę.

– W myśl nowej ustawy podstawa wymiaru zasiłku nie będzie uwzględniała obniżonego wymiaru czasu pracy lub mniej korzystnych zasad wynagrodzenia ze względu na COVID-19, jeżeli: obniżenie wymiaru czasu pracy lub wprowadzenie mniej korzystnych warunków zatrudnienia nastąpiło w okresie wcześniej pobieranego zasiłku oraz między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jeśli zostaną spełnione powyższe warunki, nie będzie miał zastosowania przepis, który zobowiązuje do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku na nowo, jeżeli zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy albo w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Obecnie wprowadzona zmiana, która obowiązuje od 9 października, pozwala tym osobom, którym obniżono wynagrodzenie na podstawie ustawy o COVID-19, obliczyć świadczenie według nieobniżonej podstawy.

Przyjęte zmiany regulują sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłków zarówno pracowników, którym ZUS albo pracodawcy ustalili już podstawę wymiaru świadczeń na podstawie obniżonego wynagrodzenia, jak i pracowników, którzy dopiero nabędą prawo do tych świadczeń.

Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń już wypłaconych będzie następowało na wniosek świadczeniobiorcy. Mniej korzystna podstawa zostanie zastąpiona kwotą wyliczoną zgodnie z nowymi przepisami, czyli bez obniżenia. Aby skorzystać z tych przepisów świadczeniobiorca musi złożyć wniosek do: pracodawcy – jeśli to on jest uprawniony do wypłaty zasiłków swoim pracownikom, ZUS – jeśli zasiłek wypłacał ZUS, gdyż pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków osobom, które zatrudnia.

Nie ma sformalizowanego wzoru wniosku. Wystarczy żeby świadczeniobiorca napisał, że występuje o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, który został zmniejszony w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy.

Jeżeli zasiłek wypłaca ZUS, wniosek taki może być złożony na portalu PUE ZUS przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58. Potrzebne będzie także potwierdzenie od pracodawcy, że obniżenie wymiaru czasu pracy nastąpiło na podstawie przepisów ustawy o COVID-19. Wniosek może być także złożony do pracodawcy, który powinien niezwłocznie przekazać go do ZUS.

ZUS albo pracodawca przelicza podstawę wymiaru zasiłków już wypłaconych za okres:
• po 30 marca 2020 r. dla pracowników, którym obniżono wymiar czasu pracy maksymalnie o 20%,
nie więcej niż do 0,5 etatu lub wobec których zawarto porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż te wynikające z umowy o pracę, w zakresie i przez czas, ustalone
w porozumieniu,
• po 23 czerwca 2020 r. dla osób, którym wymiar czasu pracy został obniżony maksymalnie o 20%,
nie więcej niż do 0,5 etatu, zatrudnionych u pracodawcy, któremu zmniejszyły się przychody
i w związku z tym istotnie wzrosły obciążenia funduszu wynagrodzeń,
• po 25 sierpnia 2020 r. dla osób, którym na mocy rozporządzenia Rady Ministrów wprowadzono na czas określony – nie dłuższy niż do końca danego roku budżetowego – mniej korzystne warunki zatrudnienia niż te wynikające z podstawy nawiązania stosunku pracy.

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
Natalia
10 miesięcy temu

A przyszłe matki, które poszły na zwolnienie w trakcie lub po tarczy zostały na lodzie. Podzielili nas na dwie grupy: lepsze i gorsze. Część z nas idąc na zwolnienie 1 maja ma obniżony zasiłek, a gdyby poszła 30 kwietnia to wszystko zostaje po staremu. Zero sprawiedliwości!! Wychodzi na to, że tylko połowa z naszych dzieci potrzebuje pieluch, jedzenia, kosmetyków…

Ula
Ula
10 miesięcy temu

Najgorsze co może być to roznoszenie koronowirusa przez dzieci w szkołach zarażają rodziców i dziadków to jest dziki kraj jak było chorych 100 to zamykali jak 10 000 to jest ok a nauczyciele milczą .

W
W
10 miesięcy temu
Reply to  Ula

Nie świruj nauczycielko.

Grazka
Grazka
10 miesięcy temu
Reply to  Ula

W dzikim kraju dzikie zasady. 🥴