Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Crossover: Góralski folklor

Rozpoczął się II Festiwal Muzyki Crossover w Bielsku-Białej. W pierwszy dzień, 23 marca, mogliśmy posłuchać prawdziwej góralskiej muzyki w wykonaniu zespołu “Tekla Klebetnica”, której na scenie towarzyszył organizator festiwalu, grupa “ThreeX”.

“Tekla Klebetnica” jest znany szerszej widowni choćby z programu “Mam talent”, gdzie wystąpili w finale 6. edycji. W skład wchodzą: Anna Adamowska z Żywca (skrzypce i śpiew), Zygmunt Czupryn z Ustronia (akordeon) oraz Mateusz Frankiewicz (kontrabas). Gościnnie występuje również Jeno Lisztes wirtuoz gry na cymbałach z Węgier. Na scenie Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej zaprezentowali melodie pasma Karpat łącząc muzykę klasyczną ze słowacką, polską, węgierską i cygańską. Ciekawe aranżacje, piękny śpiew solistki w połączeniu z artystami z “ThreeX” sprawiły, że był to koncert niezwykły i porywający. Trio organizatorów, czyli Jacek Stolarczyk (skrzypce), Krzysztof Kokoszewski (skrzypce) oraz Jacek Obstarczyk (fortepian) nie trzeba przedstawiać. Muzycy mieszając podczas występów: muzykę, śpiew, taniec i elementy kabaretu zawsze stworzą prawdziwe show.

Ten wieczór zdominował góralski folklor, ale nie zabrakło nowoczesnych motywów zręcznie wplatanych w tradycyjne oraz cygańskie rytmy.

google_news