Porady i inspiracje

Cynamon na nornice i inne sposoby walki ze szkodnikiem

Uprawa roślin i prowadzenie własnego ogrodu to bardzo satysfakcjonująca praca, jednak niosąca ze sobą wiele wyzwań. Kaprysy pogody, ataki chorób i szkodników to codzienność amatorów ogrodnictwa. Istnieje wiele sposobów zabezpieczania ogrodu przed szkodnikami, jednak mimo usilnych starań zdarza się, że przyjdzie nam zmierzyć się z atakiem mszycy, wysypem chwastów, czy nowymi lokatorami takimi jak krety, czy nornice. Warto więc wiedzieć co robić, kiedy nasz ogród zostanie zaatakowany przez któreś z nich.

Nornice – czego szukają w naszym ogrodzie?

Nornice to małe ssaki z rodziny chomikowatych, wyglądem przypominające myszy. Te niewielkie szkodniki prowadzą nocny tryb życia i żerują najczęściej w polach, lasach i nieużytkach. Czasami jednak zjawiają się w przydomowych ogródkach, siejąc spustoszenie wśród roślin. Nornice żywią się nasionami, kłączami roślin, korą młodych drzew, a także dżdżownicami i larwami owadów. Kiedy więc rozgoszczą się w naszym ogródku, ich stołówką stają się pnie młodych drzewek, liście krzewów, a także cebulki kwiatowe. Niestety odbija się to bardzo niekorzystnie na kondycji roślin, które zaczynają marnieć.

Jak zabezpieczyć ogród przed nornicami?

Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zabezpieczyć ogród przed nornicami, niż walczyć z nimi, gdy już się pojawiają. W jaki sposób można temu zapobiec — przede wszystkim, dbając o porządek w ogrodzie. Regularne koszenie trawy i usuwanie skoszonej, nornice lubią tworzyć gniazda w ściółce, dlatego musimy dbać, aby jej poziom nie był zbyt wysoki. Dodatkowym wsparciem odstraszającym nornice będą rośliny, za którymi te ssaki nie przepadają. Warto więc posadzić w ogrodzie czarną porzeczkę, miętę, czosnek, czosnek niedźwiedzi, wilczomlecz czy koronę carską. Dość kosztownym, ale za to skutecznym sposobem jest zainstalowanie na terenie ogrodu siatki na krety.

Nornice w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Kiedy mimo wcześniejszych starań nornice pojawią się w naszym ogrodzie, musimy działać wielopłaszczyznowo. Zalewanie korytarzy wodą to najłatwiejszy sposób, który możemy wypróbować jako pierwszy, w celu pozbycia się gryzoni. Polecaną metodą odstraszania nornic z ogrodu jest również cynamon. Wsypujemy cynamon do gniazd i korytarzy nornic, po to, aby jego intensywny zapach odstraszył szkodniki i zmusił do wyprowadzki. Cynamon na nornice działa więc bardzo drażniąco, głównie dzięki jego intensywności. Warto pamiętać, aby używać świeżego cynamonu, gdyż wydziela on wtedy najsilniejszy zapach. Podobne działanie ma czosnek. Możemy dodatkowo wypróbować, umieścić na terenie ogrodu dźwiękowe odstraszacze, które emitują dźwięk bardzo nieprzyjemny dla tych małych zwierzątek. W sklepach ogrodniczych kupimy również różnego rodzaju chemiczne preparaty na nornice, jednak ich stosowanie powinno być raczej ostatecznością. Tego typu środki nigdy nie są obojętne dla środowiska i mogą bardzo niekorzystnie wpływać na faunę i florę. Warto natomiast wypróbować pułapki żywo łowne. Umożliwiają one schwytanie szkodników, które następnie wywieziemy do lasu, czy innego miejsca, z dala od naszego ogrodu. Więcej o sposobach walki z nornicami w ogrodzie tutaj.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzanna
Zuzanna
2 lat temu

Z nornicami nie było u nas problemu gorzej z kretami, ale odstraszyliśmy je przy uzyciu saszetek kuna gone które wkładaliśmy do kopców. Po jakims czasie mniej się ich zaczęło pojawiać, a potem nie było ich wcale.