E-edukacja Na czasie

Czaniec: Rok nauki, zdrowia i profilaktyki

W Szkole Podstawowej nr 2 w Czańcu przez pięć lat – z ogromnym sukcesem – realizowano program „Profilaktyka i zdrowie”. Program edukował dzieci i młodzież w zakresie zdrowego odżywiania się, znaczenia ruchu w rozwoju człowieka, alternatywnych form spędzania czasu wolnego oraz zgubnego wpływu nałogów. Działania cieszyły się tak dużym powodzeniem, że w obecnym roku szkolnym rozszerzone zostały o kolejne zagadnienia: nowoczesne technologie informacyjne. „Rok Nauki i Zabawy” z robotyką i kodowaniem stał się dla uczniów wielką atrakcją.

Beskidzki Festiwal Kodowania

W październiku ubiegłego roku uczennice z klasy 5a, pod opieką wychowawcy pani Agnieszki Kowalskiej, brały udział w „Beskidzkim Festiwalu Kodowania” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kętach. Dziewczęta najpierw przetestowały różne roboty, między innymi Pythony i Ozoboty, wprawiając je w ruch za pomocą tabletowych aplikacji. Następnie same budowały i programowały roboty wykonane z klocków LEGO Mindstorms i WeDo 1.0. Warsztaty były prowadzone pod czujnym okiem instruktorów z Fabryki Kreatywności – pana Przemka i pani Kai.

Godzina Kodowania (Hour of Code)
Godzina kodowania to ogólnoświatowa inicjatywa mająca na celu „odczarowanie” programowania. W SP 2 odbyła się w klasach 4a, 5a, 5b i 3b gimnazjum. Dziewczęta z klasy 4 pracowały na zakodowanych świątecznych kartach pracy. Kolorując określone w instrukcji pola otrzymały rysunek między innymi mikołaja, choinki czy gwiazdki. Zajęcia te stały się świetnym wstępem do kolejnych lekcji, kiedy to dziewczęta będą programować prawdziwego robota – MIO i DOC oraz poznawać możliwości aplikacji Scratch i tworzyć swoje pierwsze programy.
Natomiast starsi uczniowie pracowali na samouczkach dostępnych na stronie hourofcode.com. Wszyscy działali samodzielnie, nie mając większych problemów z pokonywaniem kolejnych etapów zabawy. Jak się później okazało zajęcia w szkole to był tylko wstęp do pracy na samouczkach, dziewczęta z klasy 5a powróciły do zabawy w programowanie w szkolnej bibliotece i we własnych domach. Dodatkowo każdy uczeń otrzymał od szkolnego organizatora akcji – pani Agnieszki imienny certyfikat udziału w “Godzinie Kodowania”.

Szczególnym czasem dla Sp 2 w Czańcu jest „Tydzień Zdrowia, Profilaktyki, Nauki i Zabawy”.

Od poniedziałku (4 lutego) do piątku (8 lutego) odbyło się w ramach tygodnia wiele atrakcji.

Poniedziałek

Tydzień niesamowitych atrakcji rozpoczął się od warsztatów z programowania i robotyki prow

adzonych przez pana Grzegorza Tomiaka. Zajęcia przeznaczone były dla chętnych uczniów z klas 8 i 3 gimnazjum.

Najpierw – w części teoretycznej – pan Grzegorz przypomniał uczniom co to jest algorytm, czym zajmuje się programowanie oraz odświeżył wiadomości na temat elektryczności. Następnie przystąpiono do części praktycznej – pracy z platformą programistyczną Arduino.

Uczniowie, w przyjazny dla nich sposób, uczyli się pisać pierwsze programy w języku C++. Swoje algorytmy tworzyli na najprostszych przykładach, jak mruganie w określony sposób diod ledowych. Kilkoro z nich złapało bakcyla i wypytywało o to, gdzie można kupić sobie taki zestaw, jak ten na którym pracowali na zajęciach oraz gdzie znaleźć pomoc w nauce C++.

Kolejną atrakcją tego dnia były warsztaty kosmetyczne, w których uczestniczyły uczennice klas trzecich gimnazjum oraz klasy 7 i 8 szkoły podstawowej. Warsztaty prowadziła właścicielka salonu kosmetycznego, dyplomowana kosmetyczka pani Ewelina Badan, która wyjaśniła na czym polega właściwa i odpowiednia dla nastolatków higiena i pielęgnacja twarzy. W jaki sposób należy zabiegi wykonywać i z jakich kosmetyków powinno się korzystać. Po prelekcji przyszedł czas na zabiegi upiększające. Przy użyciu najnowszych sposobów bolesna kiedyś regulacja brwi okazała się przyjemnością. Zaprezentowany został również sposób w jaki można wykonać profesjonalny makijaż dzienny. Pani Ewelina udzieliła wskazówek, gdzie można się kształcić, by zdobyć zawód kosmetyczki.

Tego dnia na zaproszenie klasy 5b i ich wychowawczyni pani Katarzyny Parci do szkoły przybyli seniorzy oraz kadra z Dziennego Domu „Senior – Wigor” w Kętach. Dyrektor Anna Kowalska powitała gości przedstawiając im krótko historię szkoły i wyjaśniając dlaczego nosi ona imię Kardynała Karola Wojtyły, a nie Jana Pawła II. Ku wielkiemu zaskoczeniu jeden z gości – pan Eugeniusz – przeczytał swój wiersz, w którym opisał najważniejsze wydarzenia z dziejów czanieckiej szkoły. Seniorzy obdarowali także uczniów pięknym własnoręcznie przygotowanym podarunkiem z mottem „Szczęście potrzebuje towarzystwa”.

Młodzież szkolna zaprezentowała program artystyczny o patronie, uczniowie z klasy pierwszej zaśpiewali, a uczniowie klasy drugiej zagrali na bum-bum rurkach. Występy najmłodszych wprowadziły gości w klimat wspomnień z lat szkolnych. Seniorzy przywoływali dawne czasy szkolne: kałamarz, stalówkę, obsadkę, liczne klasy, dyscyplinę, niepodważalny autorytet nauczyciela, a jednocześnie radość z tego, że się chodzi do szkoły.

Wtorek

Kolejny dzień to szkolny „Dzień Bezpiecznego Internetu”. Głównym punktem programu były warsztaty dla klas 4a, 5a i 5b z panem Piotrem Rychłym. Ich tematyka skupiła się wokół niebezpieczeństw czyhających na dzieci w internecie, uzależnienia od internetu i cyberprzemocy.
Uczniowie uważnie słuchali i chętnie odpowiadali na zadawane przez prowadzącego pytania. A ci bardziej dociekliwi zostali jeszcze na przerwie, by zapytać o interesujące ich zagadnienia.

Tematyka bezpiecznego internetu była również obecna na lekcjach informatyki oraz godzinach wychowawczych.

Środa

Trzeci dzień tygodnia atrakcji to między innymi warsztaty z robotyki dla chętnych uczniów z klas 7a i 8a. Zajęcia prowadziły instruktorki z współpracującej ze szkołą Fabryki Kreatywności. Pod ich kierunkiem uczniowie najpierw, według wyświetlanych na tabletach instrukcji, budowali i programowali proste konstrukcje z klocków Lego WeDo 2.0. Później przyszła pora na bardziej skomplikowane roboty jak dinozaur, łazik, karuzela czy wózek widłowy. Pomimo początkowego stresu i strachu przed dużą ilością malutkich klocków wszystkim praca szła szybko i sprawnie. A poruszające się i wydające dźwięki klockowe postacie wzbudzały ogólny entuzjazm młodych „robotwórców”.

Tego dnia najmłodsi uczniowie szkoły uczestniczyli w Balu Karnawałowym. Już o 8 rano dzieci z klas 1, 2 i 4 spotkały się w Domu Kultury, gdzie czekała na nich masa atrakcji. Ale czy to na pewno byli uczniowie Sp2? Na balu spotkały się księżniczki, rycerze, policjanci, zwierzątka, baletnice, sportowcy i wiele innych. Niektórych nie dało się poznać! Wszyscy bawili się znakomicie! Były bańki mydlane, dym, balony i świetna muzyka. Dodatkowych atrakcji dla uczestników balu dostarczyli też wyjątkowi goście: Minionek i bałwan Olaf. Zabawa była tak świetna, że wszyscy poczuli niezwykły klimat karnawału!

Po zakończeniu balu karnawałowego i warsztatów z robotyki uczniowie przenieśli się na chwilę w inny świat – w świat iluzji! Wspaniały spektakl – pokaz magii i czarodziejskich sztuczek, wzbogacony ciekawą oprawą muzyczną – zaprezentował uczniom iluzjonista pan Adrian Mitoraj. Chętne osoby mogły stanąć obok iluzjonisty, asystować mu przy różnych sztuczkach oraz zamienić się w czarodzieja. Podczas występu, dzieci pomagały iluzjoniście wypowiadać magiczne zaklęcia, dzięki którym rzeczy niemożliwe stawały się rzeczywistością. Występ iluzjonisty trzymał w napięciu, zaskakiwał, bawił i niewątpliwie zapadnie głęboko w głowach najmłodszych uczniów.

Czwartek

Tradycją szkoły w ostatnim tygodniu przez feriami zimowymi są zajęcia rekreacyjno-ruchowe fitness – nowoczesne formy gimnastyki prowadzone przez panią Agnieszkę Wojtyłę-Szymik. Wszystkich uczestników obowiązywał odpowiedni strój sportowy, butelka wody i dobry humor.

W tym roku chętni uczniowie ćwiczyli w pięciu grupach o zróżnicowanej tematyce. Największym uznaniem cieszyły się zajęcia z elementami sztuk walki i układy choreograficzne. Uczniowie wytrwale ćwiczyli również na stepach z obciążnikami i z hula-hop. Każdy uczestnik zajęć miał możliwość przyjemnej relaksacji przy dźwiękach odpowiedniej, nastrojowej muzyki. Konkurs na najciekawszy i najbardziej oryginalny strój fitnessowy wygrała wygrała Martyna – uczennica klasy 3a.

W czwartkowe popołudnie w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z panem Piotrem Rychłym zorganizowane specjalnie dla rodziców. Spotkanie poświęcone było niebezpieczeństwom jakie mogą spotkać dzieci i młodzież podczas korzystania z Internetu oraz smartfonów.

Piątek

Ostatni dzień przed feriami, był „Dniem Piżamowym”. Wszyscy ubrani byli w luźne, zabawne piżamki i szlafroczki. Podczas podsumowującego apelu, każda klasa zaśpiewała kołysankę i zaprezentowała nocny strój.

Rano dla klas 4a, 5a i 5b zostały zorganizowane warsztaty z małymi robotami Ozobotami. Zajęcia, które prowadziła pani Katarzyna Grabska – przedstawicielka Koduli, rozpoczęły się od zastanowienia się: Kto to jest programista i co to znaczy kodować? Uczniowie zostali programistami, którzy rozgryzają nowy dla nich język, taki, którym posługują się Ozoboty.
Najpierw była zabawa pisakami. Młodzi koderzy kolorowymi mazakami na kartce napisali pierwszą literę swojego imienia i obserwowali jak zachowuje się jeżdżący po nich Ozobot. Następnie pani Katarzyna wytłumaczyła na czym polega kodowanie ruchu robota za pomocą kombinacji kolorowych pisaków. Co uczniowie mogli od razu przećwiczyć na przygotowanych kartach pracy. Podsumowaniem zajęć była karta ćwiczeń z historii (epoki) i biologii (układ oddechowy), gdzie uczniowie mogli potrenować poznane umiejętności.

Tego dnia szkołę odwiedziła też pani Aleksandra Droździk w towarzystwie Pumy, Myszy i Czajki. Na ten dzień z niecierpliwością czekali uczniowie klas młodszych, ponieważ z panią Olą do szkoły przyszły trzy urocze psiaki. Nasz gość w każdej klasie opowiedział o tym, jak powinno wyglądać powitanie z psem, jakie obowiązki wiążą się z jego posiadaniem, jak wygląda codzienna pielęgnacja takiego zwierzaka. Gość zaprezentował nam swój zwykły dzień, ile czasu przeznacza na opiekę, na szkolenie i obowiązki nad trzema czworonogami. Pies to nie zabawka, ma swoje potrzeby, wymaga od właściciela dużego zaangażowania.
Pani Ola przybliżyła dzieciom także temat trudnej pracy, jaką często wykonują psy ratownicze: lawinowe, terenowe oraz gruzowiskowe. Dzieci z ciekawością słuchały o czworonogach tropiących, które szukają po śladzie i tych ratowniczych, które nie potrzebują zapachu osoby poszukiwanej. Na koniec spotkania w każdej klasie obowiązkowo rozmawiano o tym, jak interpretować mowę psiego ciała, jakie ćwiczenia warto z nimi wykonywać i cenne rady, jak należy się zachować w spotkaniu z groźnym psem.

Natomiast wieczorem wszyscy uczniowie spotkali się ponownie, aby przy wspólnej zabawie do samego rana cieszyć się z nadchodzących ferii. Młodzież słuchała muzyki, tańczyła, grała w gry planszowe i delektowała się smaczną pizzą z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy.

Autorem zdjęć jest SP 2

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
navigate_before
navigate_next

google_news