Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czas świąt to też czas złodziei! Kilka cennych wskazówek, jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem

Zbliżający się okres wzmożonych wyjazdów na Święta Bożego Narodzenia, wiąże się z pozostawieniem domu czy mieszkania bez opieki. Dla złodziei to doskonała okazja do wzbogacenia się. Co zatem zrobić, by nie stać się ofiarą włamywacza? Pomóc mogą dobre zabezpieczenia i przestrzeganie kilku elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Dom czy mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek całego życia, stanowi łakomy kąsek dla złodziei. Łupem włamywaczy padają najczęściej pozostawione w mieszkaniach pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny, który łatwo można wynieść pozostając niezauważonym. – Dbajmy o nasze mienie odpowiednio zabezpieczając, zarówno mieszkanie oraz znajdujące się w nim wartościowe przedmioty, jak i zachowując ostrożność w informowaniu na portalach społecznościowych o swoim wyjeździe – informuje policja.

Podstawą jest dobre zabezpieczenie domu czy mieszkania. Trzeba pamiętać, że złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania. Warto także porozmawiać z sąsiadami, by zachowali pod naszą nieobecność czujność.

Policja przygotowała kilka porad, jak zabezpieczyć mieszkanie w bloku? Warto wyposażyć drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe posiadające atesty, zamontować w drzwiach zabezpieczenia przeciwwyważeniowe, a także zainstalować system alarmowy.

Jak zatem zabezpieczyć dom jednorodzinny? Dobrze jest zastosować okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku. Nie można zapominać o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu. Warto także zadbać o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu.

Wychodząc z domu należy zamknąć wszystkie okna i drzwi, nie zostawiać kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi).  Można także zostawić zapalone światło, stwarzając w ten sposób pozory obecności domowników.

Należy unikać przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii, a przede wszystkim dobrze jest ubezpieczyć swój dom.

Niestety jednak nawet najlepsze zabezpieczenie nie gwarantuje w stu procentach bezpieczeństwa. Dlatego, gdy już dojdzie do włamania niezwłocznie należy powiadomić policję i niczego nie dotykać, nie przeglądać rzeczy, by ustalić co zginęło. W ten sposób zacierane są ślady, a pracy służb jest utrudniona.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Doradca.
Doradca.
3 miesięcy temu

Najlepszym zabezpieczeniem przeciw złodziejom to kabel z prądem do kalamki a jak to nie pomoże to można gorącą wodą płukankę mu zrobić.