Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Czechowice: Do wydania 208 milionów złotych

Fot. UM w Czechowicach-Dziedzicach

Dzisiaj Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach przyjęła budżet na 2019 rok. Władze gminy planują wydać 208 milionów złotych, z czego rekordowe 38 milionów na inwestycje.

Uchwałę budżetową poparło dwudziestu radnych. Tylko jeden wstrzymał się od głosu.

Burmistrz wskazywał, że gmina w ostatnich latach pod względem finansowym działała na tyle roztropnie wykorzystując własne środki finansowe, że jest przygotowana na trudniejszy okres. Z tego też powodu nie powinno być zagrożenia ze spłatą kredytu, który teraz zaciągnie. Opiewa niemal na 19 milionów złotych. Marian Błachut tłumaczył, że jest potrzebny do rozpoczęcia realizacji inwestycji, na które gmina będzie pozyskiwać środki zewnętrzne. Liczy przy tym, że nie zostanie w pełni wykorzystany. Szef miasta z jednej strony cieszył się z wpływów do budżetu, a – z drugiej – podkreślał, że gmina robi wszystko, by być atrakcyjna dla inwestorów, dlatego od pięciu lat nie podnosi podatków. Dzięki temu powstają kolejne inwestycje, które i tak przynoszą wpływy do budżetu. Marian Błachut jest szczególnie dumny z kwoty zarezerwowanej na inwestycje. – 38 milionów wydatków majątkowych – to rekord. Tego w historii samorządu Czechowic-Dziedzic nie było – podkreślił.

W 2019 roku dochody budżetu mają wynieść 192 miliony złotych. Wydatki oszacowano na ponad 208 milionów. Ponad 72 miliony pochłoną płace w samorządzie. Przeszło 60 milionów trafi do oświaty, 9 milionów – na pomoc społeczną i kolejne 35 milionów na wszelkie tzw. świadczenia wychowawcze. 30 milionów pochłoną wydatki na gospodarkę komunalną, dotyczące m.in. prac kanalizacyjnych i wodociągowych.

W planie jest realizacja bądź kontynuacja realizacji takich inwestycji, jak budowa Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z zagospodarowaniem „Potoku Czechowickiego” (17 mln zł), rozbudowa szkoły w Bronowie (3,5 mln), modernizacja ulicy Falistej (2 mln), budowa Miejskiej Biblioteki Publicznej i zagospodarowanie terenu wokół obiektu (3,4 mln), termomodernizacja MOSiR-u (3,6 mln) i prace dotyczące zabezpieczenia przeciwpowodziowego (1 mln).

KB_42_2021
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Czechofan
Czechofan
2 lat temu

Pięta i Płonka znowu wydoją Czechowice tak jak to robili wcześniej więc nie wiem z czego ci radni się cieszą.

Arek
Arek
2 lat temu

To zaledwie 18 % wiec nie ma powodu do dumy czy radości, 72 miliony na utrzymanie administracji..to chyba żart, 9 milionów dla nierobów..podwójny żart………………..czyli gmina z tzw. polskim budżetem