Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice: Bezpieczniej po kontroli

Fot: Kuba Jarosz

Po naszych publikacjach skontrolowano magazyn odpadów niebezpiecznych w Czechowicach-Dziedzicach. Teraz będzie tam bezpieczniej.

Chodzi o magazyn oddziału katowickiego Przedsiębiorstwa Doświadczalno-Produkcyjnego „Naftochem” mieszczącego się przy ulicy Barlickiego w Czechowicach-Dziedzicach. Zajrzeliśmy tam z aparatem tuż przed wakacjami w minionym roku, przy okazji zbierania informacji dotyczących tzw. dołów kwasowych mieszczących się w tym samym rejonie. Uzyskany materiał zdjęciowy wydał nam się na tyle niepokojący, że postanowiliśmy zapoznać z nim wspomniany WIOŚ. Inspektorat w efekcie dokonał w firmie kontroli na przełomie listopada i grudnia 2020 roku. „W związku ze stwierdzonymi podczas kontroli nieprawidłowościami zastosowaliśmy sankcje karne oraz wydane zostały zarządzenia pokontrolne w celu zdyscyplinowania kontrolowanego podmiotu do przestrzegania przepisów o ochronie środowiska” – poinformowała teraz bielska delegatura WIOŚ.

Okazuje się, że trzeba tym firmom patrzeć na ręce – kwituje całą akcję jeden z mieszkańców. – Ale warto, jak widać, bo są tego pozytywne efekty. Wszystkim nam powinno zależeć, bo chodzi o nasze zdrowie. Na marginesie, wciąż nie mogę się nadziwić, że tego typu firmy w tak nonszalancki sposób podchodzą do przepisów, które przecież jasno określają w jaki sposób mają być magazynowane odpady niebezpieczne.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że to nie jedyny efekt zajęcia się przez nas  w minionym roku tematyką odpadów niebezpiecznych w Czechowicach-Dziedzicach. Kolejny, to fakt zgłoszenia przez starostę bielskiego wspomnianych dołów kwasowych, terenu pełnego wciąż odpadów powstałych w wyniku przerobu ropy naftowej przez byłą rafinerię, do rejestru zanieczyszczeń historycznych prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Dzięki temu mogą się wreszcie znaleźć pieniądze na rekultywację zanieczyszczonego terenu i likwidację prawdziwej bomby ekologicznej.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Jaka perspektywa zajęcia się konkretnie dołami kwasowymi? Doły wpisane już do rejestru? – a stąd jak odległa droga aby je usunąć? (jakiś czasowy plan).

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Na czym polega bliżej wykryte podczas kontroli niebezpieczeństwo i zalecenia, że teraz będzie bezpieczniej?