Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Czechowice-Dziedzice: Był schron, jest śmietnik

Fot: Kuba Jarosz

I to niemalże w centrum miasta. Betonowy bunkier jest tak zaniedbany i zaśmiecony, że nawet bezdomni ze wstrętem myślą o tym, że mogliby tam przenocować. Miasto ma jednak usprawiedliwienie.

Centrum Czechowic-Dziedzic. Skwer, na którym do kwietnia ubiegłego roku stał pomnik tzw. braterstwa broni. Ledwie kilka metrów za nim widoczna jest betonowa konstrukcja. Wygląda na bunkier, może schron. Czymkolwiek by nie była, jest jednak tak zaśmiecona i zrujnowana, że nawet bezdomni nie mają tu ochoty już zaglądać.

– W rzeczywistości jest to obiekt pochodzący z lat trzydziestych ubiegłego wieku i służył jako schron od ognia dwubocznego – wyjaśnia Łukasz Piątek z czechowickiego magistratu. – Nie jest on na liście schronów, ani obiektów zabytkowych, ale z uwagi na wiek tam można go traktować.

Miasto stało się właścicielem działki, na której stoi zabytkowy schron dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Do tego czasu terenem zarządzał Skarb Państwa.

– Robimy teraz inwentaryzację działek, na których ten obiekt stoi, bo część z nich jest też prywatna, a później uporządkujemy całość i najprawdopodobniej stanie tam jakaś tablica z informacją, czym ten obiekt jest i czemu służył – dodaje Piątek.
Oby jak najszybciej, bo wizytówką miasta schron na pewno dzisiaj nie jest.


Budowle ochronne w Czechowicach-Dziedzicach (znajdujące się na wykazie Wojewody Śląskiego)
1. Elektrociepłownia Północ – (ul. Legionów 243A) – schron typ II (zakładowy)
2. LOTOS – (ul. Łukasiewicza 2) schron typ IV (zakładowy)
3. LOTOS – (ul. Łukasiewicza 2) schron typ IV (zakładowy)
4. LOTOS – (ul. Łukasiewicza 2) schron typ IV (zakładowy)
5. PKP CARGO – (Zabrzeg Czarnolesie) ukrycie typ II (zakładowe)
6. PKP CARGO – (ul. Hutnicza 14) ukrycie typ II (zakładowe)
7. PCC Consumer Products Czechowice (Fabryka Zapałek) – (ul. Łukasiewicza 5) ukrycie typ II (zakładowe)
Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice znajdują się 4 schrony i 3 ukrycia. W obiektach tych schronienie znaleźć może 469 osób (wszystkie miejsca są przeznaczone dla pracowników zakładów, na których terenie się znajdują).

– Wytyczne Szefa OC kraju z 4.12.2018 roku w sprawie postępowania z zasobami budownictwa określają, że w przypadku podwyższenia stanu gotowości obronnej państwa lub innego zagrożenia, zaleca się przygotowanie doraźnych ukryć chroniących przed skutkami działań zbrojnych w ramach powszechnej samoobrony – wyjaśnia Łukasz Piątek. – Doraźne ukrycia będzie się przygotowywać głównie poprzez adaptację istniejących obiektów budowlanych (np. piwnice, podpiwniczenia) lub w formie wolno stojącej.

Za wszystko odpowiada Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
10 miesięcy temu

…a co ze schronem/bunkrem pod “górką” w Parku miejskim

MarcelZory
MarcelZory
1 rok temu

Ładne bzdury to żaden schron do ognia dwubocznego żadne akta z 39r nie skazują na to że miał tam stać “urban” a temu co to napisał życzę powrócenia do rzeczywistości

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

To trudny temat, mimo wszystko cieszymy się.

SilesiaSurvival
SilesiaSurvival
2 lat temu

470 miejsc w schronach, tylko dla pracowników który znajdują się AKTUALNIE w pracy……. Tak właśnie jesteśmy „przygotowani” na czas W i K …..