Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Czechowice: Nauczycielka z Zielonym Czekiem

Magdalena Jasińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach odebrała „Zielony Czek”, prestiżową nagrodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Doceniono jej niezwykły projekt „Arboretum Inspiruje”.

23 kwietnia podczas uroczystej gali w Katowicach uhonorowano laureatów „Zielonych Czeków”. W kategorii „Szkolna edukacja dzieci i młodzieży” triumfowała Magdalena Jasińska, pracująca w czechowickim ZSP nr 2. Nagrodzono ją „za podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez autorski program edukacji ekologicznej Arboretum Inspiruje, przekształcenie ogrodu przyszkolnego w arboretum i społeczne prowadzenie w nim zajęć dla innych szkół i przedszkoli”. – To duże wyróżnienie dla naszej szkoły i prowadzonych działań przyrodniczych. Nagroda docenia ogrom pracy włożony w projekt, ale daje też dużą dawkę pozytywnych emocji i siłę na kolejne wyzwania. Tu chciałam podziękować dyrektorowi szkoły Wojciechowi Mikowi za otwartość na moje pomysły. To on daje zielone światło na te działania i ten zielony czek to również jego zasługa – podkreśla Magdalena Jasińska.

Pomysł na przyrodniczy projekt w ówczesnym Gimnazjum Publicznym nr 1 narodził się w 2012 roku. Początkowo były to działania w przyszkolnym ogrodzie dla szkolnej młodzieży. – Z biegiem lat projekt zwiększał swój zasięg. Prowadziliśmy zajęcia na Pikniku Naukowym w Warszawie, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, a w 2017 roku nawet poza granicami kraju – w Czechach i na Węgrzech w polonijnych szkołach – mówi laureatka. – Uczniowie są ważną częścią projektu. Jak nie najważniejszą! Pełnią podwójną rolę – są odbiorcami naszych przyrodniczych działań, ale także ich współtwórcami. Co roku wyłania się spośród szkolnej społeczności grupa przyrodniczych edukatorów – to ona prowadzi zajęcia w ogrodzie dla swoich kolegów czy uczniów z innych szkół – zaznacza.

Magdalena Jasińska nie zamierza osiąść na laurach. Ma ambitne plany. – One rodzą się same jako odpowiedź na kolejne konkursy grantowe, zapotrzebowanie uczniów czy w efekcie nawiązanych partnerstw i współpracy. Inspirujemy się cały czas i cały czas dzieje się coś nowego. W związku z faktem, że od tego roku szkolnego mamy pierwsze klasy szkoły podstawowej, myślimy nad stworzeniem uniwersytetu przyrodniczego dzieci, w którym starsi uczniowie będą „wykładowcami”. Chcielibyśmy także rozwijać współpracę ze szkołami polonijnymi – zdradza. Magdalena Jasińska jest przykładem nauczyciela pełnego pasji, który poświęca swój prywatny czas dla dobra uczniów i środowiska. – Bardzo lubię działać i wymyślać nowe tematy, które realizujemy w ramach Arboretum Inspiruje, dlatego na co dzień nie myślę o tym, ile wkładam w to pracy. Bardziej patrzę na efekty – na to, co udało się osiągnąć i zrobić. A jest tego sporo: ścieżka dydaktyczna w przyszkolnym ogrodzie, dwie publikacje, zajęcia terenowe, wycieczki naukowe, konkursy… – wylicza.

Szkolny projekt nie po raz pierwszy został doceniony. Dość powiedzieć, że otrzymał jedenaście grantów na łączną kwotę 80 tysięcy złotych na działania przyrodnicze. Był też już wcześniej wyróżniony przez WFOŚiGW nagrodą „Eko-Aktywni 2014”. W zeszłym roku otrzymał „Słoneczniki” – nagrodę rodziców za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci na Śląsku w kategorii „Przyroda”. Projekt przebudowy przyszkolnego ogrodu wraz z budżetem został finalistą konkursu „Finansoaktywni – misja budżet”, organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Magdalena Jasińska jest szczególnie dumna z wizyty w szkole Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, założycielki Fundacji Nasza Ziemia.

„Zielone Czeki” to nagrody przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach corocznie z okazji Dnia Ziemi. – Przyznając je już od 1994 roku doceniliśmy działalność ponad 260 osób i zespołów. Wysokość nagród przekroczyła już dwa miliony złotych. Przyznawanie tego typu wyróżnień jest niezwykle ważne dla Funduszu, by również w ten sposób wpływać na aktywność i postawy mieszkańców regionu. Wiele z nominowanych osób ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny – jest to doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, tematach podejmowanych w pracach naukowych czy akcjach społecznych mających wpływ na to, czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie. Wśród laureatów są przedstawiciele różnych środowisk, takich jak naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz pasjonaci ochrony środowiska, którzy poświęcają swój wolny czas, by nam wszystkim żyło się „eko” – tłumaczą organizatorzy z WFOŚiGW.

KB_zwie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments