Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Czechowice: Panele fotowoltaiczne – tak, ale…

Czechowiczanie coraz częściej dopytują władze miasta o programy, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na zakup nowoczesnych źródeł ciepła, w tym paneli fotowoltaicznych. Okazuje się, że priorytety są inne, bowiem władze chcą się pozbyć do końca starych „kopciuchów”, czyli kotłów na paliwo najniższej jakości.

Aktualnie gmina Czechowice-Dziedzice nie dofinansowuje mieszkańcom budynków jednorodzinnych zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. O to, czy to się zmieni ciągle jest pytany burmistrz miasta. Nie chowa głowy w piasek. – Zamierzamy jeszcze w tym roku przystąpić do konkursu w ramach „Regionalnego Programu Operacyjnego Odnawialne Źródła Energii” (OZE) i uzyskać dofinansowanie do montażu ogniw fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Wykonawcą całego zadania byłaby firma wybrana przez gminę, a z dofinansowania do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych mogłyby korzystać również osoby fizyczne, czyli właściciele domów jednorodzinnych. Przygotowanie wniosku wymaga jednak przeprowadzenia szczegółowej analizy techniczno-ekonomicznej, dotyczącej poszczególnych budynków, w których miałaby być realizowana taka inwestycja. To zaś będzie możliwe dopiero po ustaleniu kręgu potencjalnych inwestorów – tłumaczy burmistrz Marian Błachut.

Gospodarz miasta wskazuje, że ogniwa fotowoltaiczne są tylko jedną z technologii korzystających z odnawialnych źródeł energii. I że ze względu na stosunkowo wysoki koszt stanowią niewielką część domowych inwestycji. Do problemu walki ze smogiem i szukania oszczędności Marian Błachut chce podejść inaczej. – W tej chwili, z myślą o walce z tzw. niską emisją oraz powodowanymi przez nią zanieczyszczeniami powietrza, priorytetem dla nas jest likwidacja możliwie dużej ilości starszych typów kotłów na paliwa stałe, ogrzewających domy mieszkalne na terenie gminy – informuje. – Dlatego w pierwszej kolejności chcielibyśmy położyć nacisk na likwidację najbardziej uciążliwych dla powietrza atmosferycznego przydomowych kotłowni. W tym celu, jeszcze w bieżącym roku, chcemy uruchomić i zrealizować gminny program dopłat do wymiany starych kotłów węglowych na nowoczesne kotłownie gazowe – deklaruje i zaznacza, że inne ekologiczne projekty gmina też będzie się starała wspierać, a o efektach szukania środków zewnętrznych, na przykład na montaż paneli, będzie informować.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments