Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Czechowice: Parkowy rozmach

Plany władz Czechowic-Dziedzic dotyczące obiektów rekreacyjnych i wypoczynkowych robią wielkie wrażenie. Starania dotyczą bowiem dofinansowania dziesięciomilionowego projektu budowy dwóch nowych, pełnych atrakcji parków.

Wokół kompleksu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji miałby powstać park miejski „Szwajcarska Dolina”. Ma mieć osiem hektarów powierzchni, z czego aż pięć zagospodarowanych pod typowe funkcje parku – ścieżki, ławki, place zabaw, w tym wodny z zagospodarowanym strumieniem, fontanny, łąki, miejsca piknikowe, drzewa i krzewy. Sportową i rekreacyjną ofertę MOSiR-u w nowym parku uzupełniałyby między innymi wielofunkcyjne boiska, park linowy, pump track czy trasy do jazdy na rolkach i kolarstwa… górskiego. Jeśli jednocześnie MOSiR otrzyma dofinansowanie na swój projekt termomodernizacji ośrodka, ten zakątek Czechowic-Dziedzic przeszedłby prawdziwą „zieloną rewolucję”. Dość powiedzieć, że brzydkie betonowe parkingi miałyby być zastąpione tzw. zielonymi parkingami. Niewykluczone, że w tym miejscu powstałyby kolejne inwestycje.

Druga koncepcja, którą dysponują w ratuszu, dotyczy budowy parku na powierzchni półtora hektara przy ulicy Świętej Jadwigi, tuż obok kościoła Świętej Barbary. Istniejący tam staw zostanie zachowany i w dalszym ciągu będzie pełnić funkcję retencyjną. Nie będzie jednak przeszkodą, ale ważnym elementem parku, z szerokim pomostem. W parku, wypełnionym zielenią, będzie możliwość wykorzystywania ścieżek do biegania czy jazdy na rolkach. – Po konsultacjach z mieszkańcami, a szczególnie rodzicami dzieci, wybrano szereg urządzeń na plac zabaw – informuje burmistrz Marian Błachut, który nie kryje, że mieszkańcy północnej części miasta z niecierpliwością czekają na taką inwestycję.

Jak szacuje burmistrz, koszt realizacji obu inwestycji może wynieść około dziesięciu milionów złotych. Ich powodzenie jest jednak uzależnione od możliwości pozyskania środków unijnych. Obecnie projektanci dwoją się i troją, by móc wkrótce złożyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie, które mogłoby pokryć około 85 procent kosztów, ale tylko zadań dotyczących obiektów parkowych, a nie sportowych. Wniosek ma zostać rozpatrzony w listopadzie. Jeśli odniesie sukces, prace nad utworzeniem nowych parków mogłyby być prowadzone w latach 2019-20.

 

google_news