Wydarzenia Cieszyn

Czechy: Od dziś czas kwarantanny obniżony do pięciu dni

11 stycznia w Republice Czeskiej wchodzą zmiany, które dotyczą izolacji oraz przechodzenia zakażenia koronawirusem bezobjawowo. 

Czas przebywania na kwarantannie skrócony jest do pięciu dni.  Obowiązek kwarantanny i izolacji nie dotyczy osób, które nie mają objawów, są zaszczepione lub należą do grona ozdrowieńców.

Obowiązkowi kwarantanny podlegają ci, którzy mieli kontakt z zakażonym. Izolowane są osoby, które są już zarażone lub zaczynają się u nich pierwsze symptomy zachorowania. Izolacja pacjentów, którzy wykazują objawy kończy się po dwóch dniach od ich ustąpienia. Wykonywanie testów w tym przypadku nie jest konieczne, albowiem izolacja i kwarantanna kończą się automatycznie po pięciu dniach.

W Czechach izolacja do tego momentu trwała 14 dni, a jej ukończenie było możliwe po siedmiu dniach, a to po braku występowania symptomów oraz okazaniu neatywnego wyniku testu PCR.

Wprowadzone zmiany dotyczą szerzenia się wariantu omikron, którego pojawia się coraz więcej na terenie kraju. Z badań wynika, że jest o wiele bardziej zaraźliwy, niż dotychczasowe.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisiek
Zdzisiek
2 lat temu

sorry ja po przemyśleniu i samokrytyce przyznaję ,że Stalinogród miast Katowitz był bardziej korzystnym rozwiązaniem a Niemcy bardziej gwałcą niż Mongoły i to chloptców

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Znają niektórzy doświadczenia osobnika z Czech, na Czechach “inżyniera” się dochrapał.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Fajna logika: bardziej zaraźliwy omikron więc krótszy czas kwarantanny.

Matoł
Matoł
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Kolejne mutacje rozprzestrzeniają się mocniej, gdyż: – są bardziej zaraźliwe, – wywołują słabsze objawy (osoby zakażone nie są świadome tego, że propagują wirusa), – cechują się mniejszą śmiertelnością (z punktu widzenia propagacji wirusa, zabijanie nosiciela jest mniej skuteczne niż utrzymywanie go przy życiu). Być może sars-cov2 pod względem śmiertelności wraz z kolejnymi mutacjami będzie przypominał bardziej 229E, niż swoją wersję pierwotną. Nawet teraz, gdy spojrzymy na oficjalne dane liczbowe podsumowujące pandemię w części 2021 w Polsce, koronawirus odpowiada za śladową ilość zgonów w populacji w grupach wiekowych 0-50. Co innego grupy 70+. Logika podpowiada, by chronić osoby starsze, ale długotrwała… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Matoł

Dlaczego Matoł jak taki jesteś mądry? Raczej Geniusz. Myśmy byli geniuszami wcześniej i skróciliśmy kwarantannę z 14 dni więc może trochę względność z tym widzeniem?