Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Czeka nas niebezpieczny wieczór! Silne burze i wiatr do 110 km/h (aktualizacja)

Fot. Artur Jarczok

Wieczorem przez region mają przejść silne burze z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Taka aura może narobić wiele szkód, warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo i dobytek.

Dla całego regionu wydano ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia przed burzami. – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Możliwy grad – informują synoptycy z IMGW.

Grafika: IMGW

Ostrzeżenie jest ważne od dziś (od g. 18.00) do jutra (do g. 2.00). Prawdopodobieństwo spełnienia się tych prognoz oszacowano na 85 proc.

Ponadto dziś do 19.30 w regionie obowiązuje ostrzeżenie dotyczące upału. – Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C – donoszą synoptycy.

Aktualizacja

IMGW wydało już trzecie z kolei ostrzeżenie dla naszego regionu – tym razem hydrologiczne. Jest ważne od dzisiaj (od g. 18.00) do jutra (do 4.00).

– W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych – informuje Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie. – Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) – uzupełniają hydrolodzy.

google_news