Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice Oświęcim

Cztery nowe solarisy w Komunikacji Beskidzkiej. 4 mln zł dofinansowania z Polskiego Ładu

Fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Komunikacja Beskidzka kupi cztery nowe autobusy marki Solaris. 10,5-metrowe pojazdy z silnikami Diesla, spełniającymi normę emisji „Euro VI”, będą w sumie kosztować 5,6 mln zł.

Z zakupu nowych pojazdów cieszy się Radosław Ostałkiewicz, prezes Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego. – Pozwoli nam to zezłomować najstarsze pojazdy, które nie spełniają obecnych norm ekologicznych. Ponadto wzbogacimy nasz tabor o mniejsze autobusy, które są przydatne na wąskich, wiejskich drogach. Będą one jeździły na trasach, na których poza godzinami szczytu korzysta mniej mieszkańców – przybliża szef związku i wójt Jaworza.

Niskopodłogowe pojazdy mogą zabrać 80 pasażerów, z czego 25 na miejscach siedzących. Autobusy mają być wyposażone w system klimatyzacji oraz ogrzewania, a także monitoringu i informacji pasażerskiej. Mieszkańcy będą mogli podładować telefon dzięki portom USB. Oświetlenie pojazdów jest wykonane w technologii LED.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny zawarł już umowę z firmą Solaris. Nowe pojazdy trafią do Bielska-Białej w wakacje. – Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego programu Polski Ład w wysokości 4 mln zł. Brakującą kwotę – ponad 1,6 mln zł, dołożyły samorządy – członkowie BZPG – wyjaśnia Magdalena Fritz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.

– Przebyliśmy drogę przez mękę – podsumowuje starosta bielski Andrzej Płonka, który przejmował przed laty w imieniu powiatu bielskiego stary PKS od Skarbu Państwa. – Mówię tu o zakupie nowych autobusów, szukaniu dofinansowania, a najbardziej o przekonywaniu naszych mieszkańców, że warto z nami jeździć. Komunikacja Beskidzka to bezpieczne, wygodne, nowe autobusy, a – co najważniejsze – jest to propozycja absolutnie zjadliwa dla portfeli rodziców i młodzieży – uważa szef powiatu i członek zarządu BZPG.

* * *

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny tworzy 11 samorządów: wszystkie gminy powiatu bielskiego oprócz Czechowic-Dziedzic (mają własną komunikację publiczną), powiat bielski oraz gmina Kęty. Transport realizuje poprzez Komunikację Beskidzką.

google_news