Wydarzenia Żywiec

Czy burmistrz Żywca zastrasza radnych? Zgrzyt o kamienicę

Fot. Paweł Szczotka

Nie wszyscy radni miejscy z Żywca opowiedzieli się za sprzedażą miejskiej kamienicy przy ul. Rynek 19. Zdenerwowany burmistrz Antoni Szlagor zapowiedział, że będzie się długo zastanawiał, komu robić nakładki asfaltowe. W odpowiedzi na to radna Judyta Leśko stwierdziła, że czuje, jakby burmistrz groził radnym!

Kamienica zajmuje działkę o powierzchni 3,38 arów. Znajduje się ona w ścisłej strefie ochrony konserwatorskiej i wpisana jest do rejestru zabytków. Parter kamienicy wynajmuje od miasta prywatna firma, która prowadzi tam lokal gastronomiczny. Obecna dziesięcioletnia umowa wygasa z końcem stycznia 2023 roku. Czynsz, jaki ma miasto z wynajmu, to kwota 8 129 zł miesięcznie. Pierwsze piętro i poddasze, o powierzchni po około 200 metrów kwadratowych, stoją od lat nieużywane.

Z racji wpisania do rejestru zabytków można zastosować 55 procent bonifikaty od ceny wylicytowanej w przetargu. Proponujemy, aby bonifikata wynosiła 0,5 procent – powiedział burmistrz Antoni Szlagor w trakcie zdalnej sesji, podczas której radni mieli zdecydować o sprzedaży kamienicy.

Jednak radna Judyta Leśko nie kryła, że ma wątpliwości co do zamiaru sprzedaży. Związane są one ze strategicznym położeniem obiektu, czyli na Rynku.

Czy warto pozbywać się kamienicy, gdy gwarantuje ona stały dopływ z czynszu do budżetu miasta? – dopytywała.

Burmistrz zaznaczył, że trzeba pamiętać, iż miasto ponosi koszty związane między innymi z ogrzewaniem kamienicy i jej ubezpieczeniem w wysokości 4,5 tys. zł.

Poza tym, nie mamy z tej kamienicy podatku od nieruchomości. Od lat stoją puste pierwsze piętro i poddasze. Wartość kamienicy, według operatu szacunkowego, wynosi 2 046 000 zł i na pewno cena wywoławcza nie będzie poniżej tej kwoty – zapowiedział burmistrz.

Radny Andrzej Widzyk zastanawiał się, czy taka kwota nie jest za niska.

Wynika ona z operatu szacunkowego, co ocenił rzeczoznawca. Zależy teraz od burmistrza, za jaką cenę wystawi kamienicę w cenie wywoławczej – powiedział Wojciech Gołek, naczelnik Wydziału Geodezji, Nieruchomości i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Żywcu.

Z kolei radny Mirosław Figura zwrócił uwagę, że obecnie w Żywcu powstaje kilka nowych budynków deweloperskich, a cena za metr kwadratowy nawet poza centrum sięga po 7 tys. zł.

W przypadku kamienicy daje nam to około 5 tys. zł za metr kwadratowy – podkreślił radny.

W głosowaniu za sprzedażą kamienicy opowiedziało się 16 radnych. Dwóch wstrzymało się od głosu, a trzech było przeciwnych. To, że część radnych była przeciw lub wstrzymała się od głosu, wyraźnie zdenerwowało burmistrza. Po głosowaniu powiedział zaskakująco, że będzie mógł robić nakładki asfaltowe, ale bardzo głęboko zastanowi się, czy robić je osobom, które widocznie ich nie chcą.

Można mieć niuanse, ale trzeba podejmować wspólnie decyzje. Rok 2022 już nie będzie robieniem przy okazji. To robienie za odpowiedzialne decyzje radnych – podkreślił.

Na te słowa zareagowała radna Judyta Leśko. Zwróciła uwagę, że czuje się, jakby burmistrz groził radnym za podjęcie takiej a nie innej decyzji.

Prosiłabym, żeby nie stosować takich metod, ponieważ nasze czy moja decyzja są poparte wcześniejszymi argumentacjami. Nie czuję się komfortowo, kiedy stawia się mnie w takiej sytuacji – odparła zdecydowanie.

Burmistrz nie chciał dać za wygraną.

To niech się pani poczuje komfortowo. Bo jeżeli pani jest przeciwna czy wstrzymuje się, to niech pani weźmie i poda sposób rozwiązania tego problemu, bo to nie jest sztuka, że jestem przeciw czy się wstrzymuję. Jeżeli mówię, że coś zapisaliśmy w budżecie, to pani powinna mi powiedzieć, że my mamy taką rację, a te pieniążki trzeba wziąć z tego czy innego, żeby to zrealizować. Ja pani nie odbieram prawa do czegokolwiek, ale mówię i słucham każdego rozwiązania. Ja nikogo nie chcę stawiać pod ścianą. Fajnie się rozdaje pieniądze w prawo i w lewo, ale trzeba to z czegoś wziąć – powiedział Antoni Szlagor.

Kilka minut później, gdy sesja dobiegała już końca, burmistrz próbował załagodzić sytuację.

Ja bym też nie chciał sprzedawać pewnych rzeczy. Nie obrażajcie się też, gdy mam jakieś tam pretensje, bo ja szanuję każdego i chcę każdemu pomóc. My po nocach nie śpimy ze skarbnik Bogusławą Gardaś z powodu pewnych pociągnięć, z którymi się radni nie stykają, a my musimy się niestety z nimi borykać – powiedział.

 

google_news
50 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
atom
atom
2 lat temu

Jezeli miasto zdecyduje sie na sprzedaz to niech najpierw doprowadzi kamienice do wysokiego standardu-a potem sprzeda-z ogromnym zyskiem.

atom
atom
2 lat temu

zabytkowe kamienice n i g d y nie straca na wartosci-zwlaszcza w lokalizacji takiej jak rynek miasta.Ich wartosc rosnie z kazdym rokiem.Miasto nie ma na remonty?Prosze zdobyc dotacje z programow ochrony zabytkow-wojewodzkich,krajowych.Dostepne sa rowniez srodki unijne m.in.w ramach Regionalnych Programow Operacyjnych.

Mgadelana
Mgadelana
2 lat temu

Najgorsi radni to są radni że Zabłocia oprócz Lesko i Widzyka z moszczanicy żądza radni z moszczanicy i oczkowa .

Mgadelana
Mgadelana
2 lat temu

Co się dziwic Proszę państwa jak przewodniczący rady miasta dostał postawę w wodociągach na układy nie ma rady i zamiast być za mieszkańcami to jest za złodziejami jak posadę dostał to głosować będzie za burmistrzem defakto spółce należącej do szlagora

kto odpowiedzialny ?
kto odpowiedzialny ?
2 lat temu

Burmistrza ktoś wybrał

Jan
Jan
2 lat temu

Burmistrz i skarbniczka dawno powinni być na emeryturze. Ale koryto zbyt silnie przyciąga.

żywczak
żywczak
2 lat temu

Teraz będzie cisza bo miasto nieprzejezdne. Wszyscy mający stłuczki powinny wysyłać rachunki na urząd miasta. Murgrabia powinien odpowiadać za swoje decyzje. Czekamy do wiosny……

atom
atom
2 lat temu
Reply to  żywczak

niedostateczna dbalosc o miejska infrastrukture drogowa-nie tylko zima…mieszkancy korzystajacy z mieskich drog-oczekuja …nakladek asfaltowych wszedzie tam gdzie stan nawierzchni-to-lata na lacie przeplatana dziurami.Wszyscy poszkodowani maja prawo poprosic urzad o wskazanie ubezpieczyciela.

Szlagor
Szlagor
2 lat temu

Panie Szlagor wstyd dla Żywca

Szlagor
Szlagor
2 lat temu

Der

Ania
Ania
2 lat temu

po nocach nie śpimy ze skarbnik Bogusławą Gardaś z powodu pewnych pociągnięć

wójt
wójt
2 lat temu
Reply to  Ania

To temu Antoni cały czas niewyspany, jak kiedyś min. Szumowski…

Kri_
Kri_
2 lat temu

A w takiej Rabce:
Rabka-Zdrój kryzysu się nie boi. Miasteczko chce zbudować samorządowy stok narciarski

ciekawy
ciekawy
2 lat temu

co oznacza ze ” nakładki asfaltowe” są formą przekupstwa ?

żywczak
żywczak
2 lat temu

tak się szuka najprościej pieniędzy – sprzedajmy wszystko….. inne gminy nie musza i dobrze sobie radzą. wystarczy wyjechać kilka km za żywiec aby zobaczyć jak włodarze działają.
siedzi dziadek bez pomysłu o 10 lat za długo.

Ryszard
Ryszard
2 lat temu

Może czas obniżyć wypłaty w ratuszu. Nie bedzie potrzeby wyprzedaży majatku panstwowego.

Joko
Joko
2 lat temu

Przekręt ja zwykle ,jak by się przyjrzeć co się wyprawia od lat w Żywcu ,na co idą pieniądze i jak firma wygrywa przetargi po za wyzonej cenie to nie jedno wyjdzie , a dziwnym trafem firma która wynajmuje kamienice to firma syna przedsiębiorcy który od lat ma zakład fotograficzny koło kościoła i zna wszystkich radnych od lat ,

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

A moim zdaniem wszystkie kamienice miejskie należy sprywatyzować. Ktoś kto wyda 2 mln na zakup z pewnością wyremontuje i będzie o kamienicę dbał lepiej niż miasto. Z pewnością zagospodaruje całą powierzchnię z korzyścią dla mieszkańców. Przykładem niech będzie kamienica Państwa Rubiszewskich (Taxor) czy rodziny Królikowskich przy ul. Kościuszki. Należyte utrzymanie zabytkowej kamienicy to spore i ciągłe wydatki. Nie jest rolą miasta utrzymywanie i wynajmowanie kamienic. Znacznie lepiej oddać je w prywatne ręce i zapewnić miastu stały wpływ z podatku od nieruchomości i z działalności prowadzonej w budynku przez właściciela. Skorzystamy ta tym wszyscy.

Heniu
Heniu
2 lat temu
Reply to  Andrzej

doprecyzuj kto wyremontuje: miasto i sprzeda czy prywatny właściciel

atom
atom
2 lat temu
Reply to  Andrzej

Skorzysta ten,ktory kupi.Potencjal zabytkowych kamienic dostrzega coraz wieksza grupa inwestorow.Dlaczego przez tyle lat funkcja uslugowa na parterze nie zostala polaczona z funkcja mieszkalna na pietrze i na poddaszu?

Czas na zmiany
Czas na zmiany
2 lat temu

Chyba się już komuś coś odkleiło……..

1910 TSK
1910 TSK
2 lat temu

Kolejny który chce wszystko sprzedawać za wszelką cenę.Kolejny RUDY lis.

Gienek
Gienek
2 lat temu

Z 10 620 zł brutto do 20 130 zł brutto wzrasta miesięczne wynagrodzenie burmistrza Żywca Antoniego Szlagora! Podwyżkę, która jest maksymalną w urzędowych widełkach, zaakceptowali zdecydowaną większością radni miejscy

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Gienek

takie dziwy i przekręty to tylko w Zywcu za panowania murgrabiego Szlagora.takie opłaty za śmieci to tylko w zywcu .dziwi mnie że np Jeleśnia ma mniejsze a wszystkie śmieci lądują w zywcu na Kabatach.Gdzie nie popatrzysz to udziałowca Szlagor -Ekoterm – Beskid Zywiec …….

Edyta
Edyta
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Duduś

Edyta
Edyta
2 lat temu
Reply to  Edyta

Najlepiej podnieść opłaty. A może by się kroś pofatygował i posprawdzać ile osób płaci z danej posesji i czy śmieci pod lokalami nie są z działaności

Ryszard
Ryszard
2 lat temu
Reply to  Gienek

Musi miec na wypłatę to sprzedaje wszystko. Następny rozbiór Polski.

Yhy
Yhy
2 lat temu

Taczek w Żywcu nie macie??? Starego Dziada się boicie?? Takie truchło nie powinno rządzić miastem tylko chlebem! Byłby między swoimi!!!

Yhy
Yhy
2 lat temu
Reply to  Yhy

Chlewem nie chlebem!!

bojko
bojko
2 lat temu
Reply to  Yhy

chlebem – chodziło o pracę na wysypisku zmarnowanej żywności

buahahaha
buahahaha
2 lat temu

“My po nocach nie śpimy ze skarbnik…” to sugeruję spać oddzielnie,

atom
atom
2 lat temu
Reply to  buahahaha

…slusznie…i zgodnie z wiekiem -chrapac pod koldra i popuszczac wiatry.

buahahaha
buahahaha
2 lat temu

pewnie już jest “obiecane”

hmm
hmm
2 lat temu

czuję ze na koniec kadencji odwali duży przekręt, dziadek tyle myśli o budżecie ale podwyżkę 100% łyknął bez mrugnięcia

atom
atom
2 lat temu
Reply to  hmm

…bez wzgledu na przynaleznosc partyjna…wszyscy lykaja jak pelikany…

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Wygląda mi na to, że burmistrz chce doprowadzić do tego aby radni myśleli że to jest ich pomysł że sprzedażą nieruchomości.

Tox
Tox
2 lat temu

Jakie działania podjął UM w Żywcu aby wynająć resztę budynku? Kto z imienia i nazwiska jest odpowiedzialny w UM za takie zadania – ofertowanie, promocje etc? Skoro restauracja na parterze od wielu już lat świetnie sobie radzi to gdzie jest przyczyna braku wynajmu na piętrze? Czy dziennikarze Kroniki mogliby uzupełnić te informacje?

atom
atom
2 lat temu
Reply to  Tox

Sluszna uwaga.Sadze ,ze mieszkancy ciekawi sa rowniez jak wygladaja pomieszczenia na pietrze,poddaszu i ogrod-podworko z tylu budynku.prosimy dziennikarzy Kroniki o zdjecia.

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

Parter kamienicy wynajęty, piętro stoi puste i niszczeje,zysków z tego brak.Wystarczy zrobić tam lokale mieszkalne z konkurencyjnym czynszem i dać ludziom.Mieszkańcy zapłacą podatki,czynsz,media.Miasto zarobi, ludzie będą mieli mieszkania za w miarę rozsądne koszty..Sprzedaż tej kamienicy da kasę raz a potem prywaciarz zapłaci tylko podatek od nieruchomości.Może też zrobi mieszkania na piętrze,na których będzie zarabiał on a nie miasto.Najlepiej sprzedajemy wszystko i będzie spokój.

atom
atom
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Dyskusyjna sprawa z konkurencyjnym czynszam.mieszkania w zabytkowej kamienicy to raczej synonim luksusu za ktory trzeba placic.Ale swietne polozenie,niepowtarzalny klimat i prestiz apartamentu w kamienicy prztciagnie odpowiednich najemcow.

Domino
Domino
2 lat temu

W końcu trzeba by było wywalić burmistrza że stołeczka i całą resztę i dać nowym osoba szansę a nie tylko jedni i ci sami przy korycie szpital też sprzedali i co teraz!!!!!!

Comment
Comment
2 lat temu
Reply to  Domino

I Ciebie wybrać.

Comment
Comment
2 lat temu
Reply to  Domino

Szpital jest własnością Powiatu, a nie miasta i Burmistrz nie mógł i nie może go sprzedać.

HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
2 lat temu

Nie rozumiem, burmistrz jest w miejscu innym niż radni, jeśli nie sypia po nocach z powodu “pewnych pociągnięć”. Chyba burmistrz nie sypia razem z panią skarbnik aby dociągać ją do problemu podejmowania decyzji przez pana burmistrza jednak jako ostateczne. Ma wolną wolę i decyzję ostateczną może podjąć inną niż podpowiedź pani skarbnik.

.
.
2 lat temu
Reply to  HERMENEGILDA

Tak, tak Hemoroido.

HERMENEGILDA
HERMENEGILDA
2 lat temu

Nie rozumiem, w regulaminie głosowania nie ma warunku, że trzeba przegłosowywać jednogłośnie, wystarczy większość bezwzględna. Pani radna ma rację oburzając się wypowiedziami burmistrza.

.
.
2 lat temu
Reply to  HERMENEGILDA

Oczywiście Hemoroido.

żywczanka
żywczanka
2 lat temu

a nie lepiej obniżyć czynsz i zrobić tam restaurację dla turystów?

Comment
Comment
2 lat temu
Reply to  żywczanka

No przecież jest tam już restauracja.

atom
atom
2 lat temu
Reply to  żywczanka

Szanowna Pani-a dlaczego mniejszy czynsz?Restauracja juz jest.Turysci tez moga tam konsumowac potrawy,podobnie jak mieszkancy-ktorym smakuje.pozdrawiam.