Wydarzenia Cieszyn

Czy pandemia może być nowym początkiem?

Fot. Z archiwum KP w Cieszynie

Czy pandemia może być nowym początkiem? To pytanie przyświecać będzie dyskusji panelowej, zaplanowanej na najbliższy piątek, 3 lipca o 17.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie.

Spotkanie będzie podsumowaniem cyklu wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie pod wspólnym hasłem „Odwaga”. Będzie to jednocześnie inauguracja nowego cyklu z „Odpowiedzialnością” w tle. W debacie uczestniczyć będą: prof. UJ dr hab. Paweł Kubicki (Uniwersytet Jagielloński, Instytut Europeistyki), Przemysław Major (samorządowiec, Absolwent Szkoły Liderów, zastępca burmistrza Cieszyna), Tomasz Tosza (zastępca dyrektora MZDiM w Jaworznie), Sylwia Widzisz – Pronobis (architektka i urbanistka, animatorka kultury, wraz z mężem prowadzi firmę projektową Pronobis Studio, członkini Zarządu Kongresu Ruchów Miejskich, doktorantka na Politechnice Śląskiej) oraz dr hab. Joanna Wowrzeczka (Uniwersytet Śląski, radna Rady Miejskiej Cieszyna, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie). Moderatorem spotkania będzie Edwin Bendyk (Tygodnik „Polityka”, Uniwersytet Warszawski, Collegium Civitas).

Prawdopodobnie każdy z nas pandemię będzie kojarzyć z jednej strony z ciszą i pustką, które potęgowały w nas lęk i niepewność, kiedy przemykaliśmy między ulicami. Z drugiej strony z solidarnością mieszkańców w radzeniu sobie ze skutkami epidemii. Czy te dwie strony coś łączy w perspektywie przyszłości samorządów, miasta, Cieszyna? Tak – Wspólnota! Ciężar walki z pandemią spadł na samorządy i składające się na nie wspólnoty lokalne. Od współpracy tychże, od relacji pomiędzy nimi, wspólnie wypracowanych polityk będzie zależeć powodzenie miast i kondycja miejskości. Czy pandemia stanie się szansą na nowy początek, na zbudowanie nowego mitu miejskiego, na zabezpieczenie przed strachem? Czy uda się przekuć praktyki solidarnego radzenia sobie w czasie pandemii w zaufanie? Czy wiedza, której dostarczyły wspólnoty lokalne za pomocą swoich reakcji i działań będzie brana poważnie pod uwagę w dalszym planowaniu inwestycji, strategii, przyszłości miast? – zastanawiają się organizatorzy debaty i podczas spotkania będą próbowali znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne: (+48) 609 724 500 lub mailowe [email protected] (do 1 lipca).

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments