Kupiliśmy samochód, ale nie wiemy co dalej z dotychczasową polisą. Czy wygasa, czy należy ją odnowić, a może automatycznie nowy właściciel pojazdu staje się jej posiadaczem? Podpowiadamy, jak należy rozumieć przepisy w tym zakresie.
Polisa OC – obowiązkowe ubezpieczenie każdego pojazdu
Jak dobrze wiemy, ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe. Każdy posiadacz samochodu musi mieć wykupioną odpowiednią polisę. Nim więc kupimy samochód, sprawdźmy, czy ma on ważne ubezpieczenie OC. Jak to zrobić? Nic bardziej prostszego – wystarczy dostęp do internetu i wizyta w bazie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Może się zdarzyć, że interesujący nas pojazd nie ma ważnej polisy OC. Jeśli tak jest, koniecznie musimy ją wykupić najpóźniej w dniu nabycia auta. Jak tego nie zrobimy i zamierzamy używać samochodu, to łamiemy prawo, bo pojazdem bez OC nie można poruszać się po drogach.
OC – co powinien zrobić sprzedający?
W większości przypadków jednak kupione auto ma ważną polisę OC. Co w takim razie zrobić – przepisać ją, czy dzieje się to automatycznie? Wraz ze sprzedażą auto polisa zostaje przepisana na nowego właściciela. Sprzedający musi przekazać mu stosowne dokumenty, a także poinformować w ciągu 14 dni swojego ubezpieczyciela o zbyciu auta.
To niezwykle ważne dla sprzedającego, bo jeśli tego nie zrobi, to ewentualne szkody wyrządzone przez nowego właściciela, trafią na jego koszt. Tak samo, jak nabywca nie będzie opłacał kolejnych składek OC, to ubezpieczyciel obciąży nimi także starego właściciela auta. Sprzedający musi więc koniecznie o tym pamiętać, szczególnie że przepisanie OC nie wiąże się w jego przypadku z żadnymi kosztami.
Pozostajemy przy dotychczasowym ubezpieczeniu – co warto wiedzieć?
Nowy właściciel może albo kontynuować dotychczasową polisę, albo wykupić nową, np. zdecydować się na zakup ubezpieczenia OC na CUPomat.pl – https://cupomat.pl. Jeśli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, powinniśmy sprawdzić status polisy OC – do kiedy obowiązuje i czy jest w całości opłacona, czy może tylko częściowo (płatność ratalna)? Ważna uwaga – przepisane OC nie przedłuża się automatycznie, musimy więc pamiętać o wykupieniu kolejnej polisy, gdy zbliża się termin obecnego ubezpieczenia. Dopiero jak już to zrobimy, to będzie się ona odnawiać każdego roku.
A może nowa polisa OC?
W przypadku rezygnacji z obecnej polisy OC, mamy do tego prawo do ostatniego dnia jej obowiązywania. Jak złożyć wypowiedzenie? Najprościej online, jeśli oczywiście mamy taką możliwość. Można też zrobić to pisemnie, we wniosku zawierając najważniejsze dane: imię i nazwisko aktualnego właściciela pojazdu, dane kontaktowe kupującego, numer polisy, numer rejestracyjny pojazdu, podstawę prawną dla wypowiedzenia OC (mowa tu o art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK), nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego z adresem jego siedziby.
Podsumowując, jest kilka działań, które musimy wykonać przy kupnie i sprzedaży samochodu. Nie są one specjalne skomplikowane, musimy jednak pamiętać o terminach.