Porady i inspiracje

Czy praca jako kurier rowerowy się opłaca?

W ostatnich latach bezrobocie w Polsce maleje, a na rynku pojawia się wiele nowych, dotychczas niespotykanych stanowisk pracy. Wśród najnowszych zawodów często wyróżnia się influencerów, youtuberów, wedding plannerów czy traffic managerów. Istotnie rozkwitła też branża szybkiego handlu i szybkich dostaw. Na rynku dostępnych jest wiele platform do zamawiania i dostarczania jedzenia oraz artykułów spożywczych. W związku z tym w dużych i średnich miastach wzrosło zapotrzebowanie na kurierów rowerowych. Czy praca jako kurier rowerowy się opłaca?

Zarobki kuriera rowerowego a średnia krajowa

Opłacalność pracy na jakimkolwiek stanowisku najprościej zmierzyć, uwzględniając średnie godzinowe lub miesięczne wynagrodzenie. W 2022 roku w Polsce tzw. najniższa krajowa wynosi 3010 zł brutto. Z kolei najniższa stawka godzinowa to 19,70 zł brutto. Średnia krajowa to ok. 5900 zł brutto.

Jak na tle tych danych wypadają zarobki kuriera rowerowego? Przyjmuje się, że jako kurier rowerowy na pełnym etacie zarabia się 2500–5000 zł brutto. Niemniej miesięczna pensja może wynosić nawet 8000 zł brutto. Wszystko zależy od pracownika, który jest sam sobie szefem. Im więcej kilometrów przejedzie i im więcej czasu na pracę poświęci, tym więcej zarobi.

Jak zarobić więcej jako kurier rowerowy?

Kurierzy rowerowi otrzymują bonusy pieniężne za dostawę w niekorzystną pogodę, za zmianę adresu dostawy przez klienta czy za udział w wyzwaniach. Aktywni i zaangażowani kurierzy, którzy dobrze znają topografię miasta, z powodzeniem mogą zarabiać w graniach średniej krajowej.

Niemniej praca kuriera bardzo często traktowana jest jako dodatek. Wśród pracowników znajdują się np. studenci, których celem jest dorobienie między zajęciami do czynszu lub czesnego. Ich miesięczne wynagrodzenie może wynosić 600 zł brutto czy 2000 zł brutto. Wysokość pensji jest adekwatna do potrzeb i możliwości zatrudnionej osoby.

Wysokość średniego wynagrodzenia zależy również od stawek partnera flotowego, a także od województwa. Kurierzy Glovo zarabiają średnio 30 zł brutto na godzinę. Niemniej pracownicy z województwa kujawsko-pomorskiego mają okazję pracować nawet za 40 zł brutto na godzinę. W warmińsko-mazurskim stawka też zwykle jest wyższa – wynosi ok. 35 zł brutto na godzinę.

Zalety pracy jako kurier rowerowy

Na ulicach dużych polskich miast codziennie można spotkać kurier Glovo, Uber Eats, Bolt Food, Stuart czy Jush. Nic dziwnego, bo praca jako kurier rowerowy się opłaca. Szczególnie chętnie swoje aplikacje na to stanowisko wysyłają młodzi ludzie – w sile wieku. Jedne z największych zalet tej pracy to niezależność i jasne warunki rozliczeń.

Wysokość pensji jest zależna od samego pracownika, ale również od tego, w jakich dniach i godzinach będzie pracował. Brak wymagającego szefa jest kuszący dla młodych ludzi. Ta praca przypadnie do gustu także tym, którzy lubią prowadzić aktywny styl życia. Przejechanie kilkudziesięciu kilometrów dziennie na rowerze istotnie wpłynie na utrzymanie ciała i umysłu w dobrej kondycji. Co ważne, aktywność fizyczna nie wyklucza z pracy w roli kuriera rowerowego ludzi w średnim wieku czy osób na emeryturze. Nierzadko zdarza się, że pracownicy tacy mają lepszą kondycję niż np. studenci.

Praca jako kurier rowerowy już w 24 godziny

Pracę jako kurier rowerowy można zacząć już w 24 godziny. Jest to możliwe dzięki współpracy z firmą flotową, która załatwia wszelkie formalności. Avalon Logistics Group to m.in. Glovo partner. Korzystając ze wsparcia firmy, można skupić się wyłącznie na zarabianiu. Wszelką dokumentacją, ubezpieczeniem i składkami zajmują się specjaliści.

Współpraca z partnerem rozliczeniowym Glovo i innych tego typu firm to gwarancja legalnej i opartej na przejrzystych warunkach współpracy. Kurierzy mają zapewnione terminowe wypłaty co tydzień lub co dwa tygodnie. Ponadto pracownicy otrzymują pełne szkolenie online i wyposażenie. Osoby, które chcą obsługiwać więcej zamówień i pracować szybciej, mają opcję wynajęcia skutera. Dzięki współpracy zatrudnieni mogą również skorzystać ze wsparcia sztabu wykwalifikowanych pracowników.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments